Futboll Sport

Kupa e Botës/ Rusia është gati për të qënë në qendër të vëmendjes

Nga 14 qershor deri më 15 korrik, Federata Ruse do të luajë rolin kryesor në Kupën e Botës 2018 FIFA. Ai përfaqëson një moment historik për futbollin ndërkombëtar: hera e parë në histori që turneu është organizuar në Evropën Lindore.

Që nga momenti që Rusia u konfirmua si vend pritës në dhjetor 2010, vendi ka punuar pa u lodhur për t’u përgatitur për turneun. Përveç rinovimit të stadiumeve dhe objekteve të trajnimit në të gjithë vendin, ka bërë një punë të madhe infrastrukturore në secilën prej qyteteve pritëse për të siguruar përmbushjen e standardeve të FIFA-s. Është e sigurt të thuhet se Federata Ruse tani është plotësisht e gatshme për Kupën e Botës.

Gjithsej 32 skuadra kombëtare do të marrin pjesë në turne, 14 prej tyre nga Evropa. Barazimi për fazën grupore të finaleve u mbajt në Pallatin e Kremlinit në Moskë në dhjetor, në prani të një sërë legjendash të futbollit duke përfshirë Pelën, Diego Maradonën, Ronaldon, Cafun, Gordon Banks, Fabio Cannavaro, Carles Puyol, Diego Forlán, Laurent Blanc dhe Gary Lineker. Ceremonia u lansua zyrtarisht nga Presidenti Vladimir Putin dhe Presidenti i FIFA Gianni Infantino.

Gjatë ceremonisë, Miroslav Klose, një fitues i Kupës së Botës me Gjermaninë në vitin 2014, kur ai e mbylli si golashënuesi më i mirë i turneut, ishte në dorë për të zbuluar trofeun e lakmuar, për të cilën 32 ekipet do të konkurrojnë këtë verë. Gjatë tetë muajve të fundit, qindra mijëra tifozë të futbollit anembanë botës kanë pasur mundësinë të shikojnë nga afërt trofeun e Kupës së Botës, i cili e ka parë të udhëtojë gjatësinë dhe gjerësinë e Rusisë dhe të vizitojë 51 vende të tjera në gjashtë kontinente, duke e bërë atë ngjarjen më të madhe të këtij lloji në historinë e turneut.

Shitjet e biletave për Kupën Botërore nisën më 14 shtator të vitit të kaluar. Të gjithë tifozët që marrin pjesë në ndeshje do të marrin një pasaportë të tifozëve (tifoz ID) kur ata blejnë biletën e tyre. Ndërkohë, tifozët pa bileta do të vazhdojnë të jenë në gjendje të shijojnë ndeshjet në ekranet gjigande në një nga 11 vendet e festivalit të tifozëve në qytetet pritëse.

Vjeshtën e kaluar, “Adidas” zbuloi topin zyrtar për Kupën e Botës 2018, “Telstar 18”. Replikat e topit zyrtar, në klasiken e zezë dhe të bardhë, janë midis shumë artikujve të mallrave të licencuara në dispozicion për blerje në dyqanet zyrtare të Kupës së Botës në gjitha qytetet. Gjithashtu të sigurtë se do të jetë një suvenir popullor do të jetë maskota zyrtare e Kupës së Botës 2018, një ujk i quajtur Zabivaka.

Në ndihmë për të siguruar suksesin e ngjarjes do të jetë një ekip prej 15,000 vullnetarësh. Aplikacionet arritën një rekord të lartë, me rreth 177,000 njerëz nga 190 vende të ndryshme që aplikonin për role. Shumë prej atyre që janë rekrutuar tashmë janë vënë në lëvizjet e tyre në Kupën e Konfederatave të FIFA-s vitin e kaluar.

Pesë grupet pritëse

Ndeshjet do të mbahen në 12 stadiume në 11 qytete. Duke reflektuar hapësirën e gjerë gjeografike të vendit, duke përfshirë 11 zona kohore në të gjitha, qytetet pritëse u ndanë në pesë grupe: Qendrore (Moskë), Veri (Shën Petersburg dhe Kaliningrad), Jug (Soçi dhe Rostov-on-Don), Volga (Nizhny Novgorod, Samara, Kazan, Saransk dhe Volgograd) dhe Urals (Ekaterinburg).

Dy nga stadiumet janë të vendosura në kryeqytet, të cilat do të presin si ndeshjen e hapjes ashtu edhe finalen. Në mënyrë të veçantë, ky nder do të shkojë në stadiumin Luzhniki, stadiumin më të madh të futbollit në vend. Sigurisht që nuk është i huaj në organizimin e ngjarjeve sportive pasi ka luajtur rolin kryesor në ceremonitë e hapjes dhe mbylljes së Lojrave Olimpike Verore të vitit 1980, si dhe finalen e Kupës UEFA në vitin 1999 dhe së fundmi në finalen e Ligës së Kampionëve në vitin 2008.

Në vitin 2013, stadiumi u mbyll për punë të mëdha rinovuese për ta përgatitur atë për Kupën Botërore. Kjo punë përfundoi vitin e kaluar dhe stadiumi hapi dyert e veta për një miqësore luksi  mes Rusisë dhe Argjentinës, ku morën pjesë 78,750 spektatorë.

“Stadiumi Luzhniki ka ndryshuar me të vërtetë”, ka komentuar trajneri i ekipit kombëtar rus, Stanislav Cherchesov pas kësaj ndeshjeje. “Të gjitha stadiumet e reja në vendin tonë janë të mrekullueshme, përfshirë edhe Luzhnikin”. Përveç ndeshjes së hapjes, midis Rusisë dhe Arabisë Saudite, dhe finales, Luzhniki do të presë tre ndeshje të tjera në grup, si dhe një raund të 16 ndeshje dhe një nga dy gjysmëfinalet.

Vendi tjetër në kryeqytet është “Stadiumi Spartak”, një shtëpi për klubin me të njëjtin emër. Kjo arenë e ndërtuar rishtazi u hap në 2014 me një kapacitet prej 45,000 dhe ishte një nga katër stadiume për të mbajtur ndeshje gjatë Kupës së Konfederatave të 2017 FIFA. Këtë verë Stadiumi Spartak do të mirëpresë katër ndeshje në grup dhe një nga raundin e 16 ndeshjeve.

Një tjetër mitik që luajti një rol të rëndësishëm gjatë Kupës së Konfederatave,  e që u mbajt ndeshja e hapjes dhe finaleja, ishte Stadiumi i Shën Petersburgut. E vendosur në ishullin Krestovskiy të Baltikut, është shtëpia e FC Zenit dhe, me një kapacitet prej 67,000, do të jetë vendi i dytë më i madh në Kupën e Botës. Është planifikuar të organizojë jo më pak se shtatë ndeshje, duke përfshirë edhe ndeshjen e tretë. Dy vende të tjera të Kupës së Botës u vunë në provë edhe gjatë Kupës së Konfederatave: Kazan Arena në qytetin me të njëjtin emër, që është shtëpia e FC Rubin dhe Stadiumi Olimpik Fisht në Soçi – i cili ishte vendi kryesor për Olimpiadën Dimërore 2014 .

Një tjetër nga vendet, Volgograd Arena, u hodh në qendër të vëmendjes më 9 maj, kur mbajti finën e Kupës Ruse.

Related posts

Laçi-Flamurtari/ Rexhinaldo dyfishon shifrat nga pika e penalltisë, protestojnë futbollistë vlonjatë

Q.Autor

SUPERIORIA NË DY DITË/ Ndeshjet do bëhen ditën, asnjë stadium nuk u licensua për ndriçimin

bora.autor

Reali kërkon ta mbyll sezonin më së miri në Bernabeu, kundër Celta Vigos

Sadik.Autor

Leave a Comment