550 milionë euro shpërblime për të gjitha skuadrat pjesëmarrëse në edicionin 2018-2019 në Europa League. Ky është buxheti i UEFA-s për kompeticionin e dytë më të rëndësishëm për klube në Europë, një shumë ndjeshëm më e lartë se ato të akorduara në ediconet e kaluara. Çdo skuadër pjesëmarrëse në fazën e grupeve do të shpërblehet 

Continue Reading

UEFA ka prezantuar ndryshimet e reja, që do të hynë në fuqi për garat e Champions dhe Europa League, për 3-vjeçarin 2018-2021. Kështu është marrë vendimi për lejimin e një zëvendësimi të 4-t, për ndeshjet me eliminim të drejtpërdrejtë, që shkojnë në kohën shtesë prej 30 minutash. Gjithashtu ka risi edhe për oraret, pasi është 

Continue Reading

Atletico Madrid ka triumfuar në finalen e Europa League duke mposhtur Marseille me rezultatin 3-0. Ishte një atmosferë e mrekullueshme në Parc Olympique Lyonnais, gjithashtu edhe ndeshja ishte e ortë dhe e luftuar. Por në fund fitoi eksperienca e spanjollëve.  Ishin francezët ata që kishin mundësinë e artë për të zhbllokuar rezultatin që në minutën 

Continue Reading

Sot, të gjithë sytë e futbolldashësve do të drejtohen  drejt Francës. Miliona njerëz do të jenë nën ethet e një ndeshje të madhe. Marseille dhe Atletico Madrid do të ballafaqohen për trofeun e Ligës së Evropës. Në “Parc Olympique Lyonnais” do të zbresin dy skuadrat më në formë të kompeticionit, Marseille dhe Atletico Madrid. Francezët 

Continue Reading

Atletico Madrid është në avantazh të një goli në përfundim të 45 minutave të para të finales së Europa League kundër Marseille. i zakonshmi Antoine Griezman realizoi në minutën e 21-të golin e vetëm për skuadrën spanjolle, kur i vetëm përballë portierit francez Mandanda dërgoi topin në rrjetë pa shumë vështirësi. Por fatal për francezët 

Continue Reading