Champions League Futboll Sport

CHAMPIONS LEAGUE/ “Los Blancos” mposht Ajaxin mes polemikash, Tottenhami “leksion” Dortmundit

Dy sfidat e mbrëmjes së sotme, u mbyllën me rezultate mjaft interesante. Reali i Madridit, fitoi në minutat e fundit, takimin në transfertë ndaj Ajaksit, me shifrat 1-2. Vendasit gjetën golin të parët, me Taliafikon në pjesën e parë, por arbitri Skomina anuloi gjithçka pasi pa VAR-in, për një pozicion jashtë loje.

Më pas, në të dytën, ishte Benzema që zhbllokoi shifrat në minutën e 60-të, por Zieç u kundërpërgjigj me një kundërsulm të bukur të Ajaksit, në minutën e 75-të. Teksa takimi po shkonte drejt barazimit, për golin e dytë të Realit mendoi Asenio. Gjithsesi, edhe me këtë rezultat, shanset për Ajaksin ekzistojnë edhe në ndeshjen e kthimit.

Në sfidën tjetër, Totenhemi arriti një fitore të madhe ndaj Dortmundit, teksa e mposhti me shifrat 3-0. Edhe pse me mungesat e Dele Ali dhe Herri Kejn, “gjelat” shënuan plot 3 gola në pjesën e dytë.

Fillimisht me koreanin Son, sapo nisën 45 minutat e dyta, dhe më pas, teksa loja po shkonte drejt fundit, gjeti rrugën e rrjetës edhe dy herë në minutat 83 dhe 86, me Vertonghen dhe Jorenten, duke hedhur kështu një hap të sigurt drejt turit tjetër.