MILANI I PAPËRMBAJTSHËM/ Eliminon Torinon dhe “peshkon” Juven në gjysmëfinalen e Kupës

Milani ka mposhtur me rezultatin 4-2 Torinon në Kupën e Italisë, duke siguruar një kualifikim tepër të rëndësishëm për në gjysmëfinale. Koha e rregullt u mbyll në barazim 2-2.

Kuqezinjtë gjetën të parët golin e avantazhit me anë të Bonaventurës në minutën e 12-të, ndërkohë që Torino e Valter Maxarrit, i shtangu të gjithë duke përmbysur rezultatin në minutat 34 dhe 71 me anë të mbrojtësit Bremer.

Për të shpëtuar skuadrën nga një eliminim i hidhur mendoi futbollisti turk Çalhanoglu, i cili në minutën e 91-të, barazoi shifrat duke e çuar ndeshjen në shtesë.

Milan 4-2

Në minutën e 106-të, ishte përsëri turku Çalhanoglu, i cili gjeti rrugën e rrjetës duke realizuar dopietë personale. Për të vulosur këtë sfidë mendoi Zllatan Ibrahimoviç, i cili në minutën e 108-të, shënoi golin e 4-t. Në raundin pasardhës kuqezinjtë e Piolit do të përballen me Juventusin. Kjo sfidë do të jetë me sistemin vajtje-ardhje.