Futboll Sport

VDEKJA E GEORGE FLOYD/ Kampionati Amerikan kundër racizmit, lojtarët e MLS bëhen bashkë (VIDEO)

Kampionati Amerikan i futbollit MLS, është rikthyer në aksion për herë të parë që prej ndalesës nga pandemia në mars. Lojtarët e MLS kanë bërë të gjithë homazhe në nder të të riut me ngjyrë Flojd që humbi jetën nga dhuna e policisë. Që nga ai moment Amerika dhe disa vende të tjera në botë janë mbërthyer nga protestat e shumta kundër racizmit.

Ndeshja e parë ishte ajo mes Orlandos dhe Inter Majemi të Dejvid Bekam, ku vendosi goli i Nanit për vendasit. Por para fillimit të ndeshjes shumë lojtarë protestuan kundër racizmit dhe bënë homazhe  për 8 minuta e 46 sekonda. “Ishte shumë emocionuese për të gjithë ne që ishim aty”, tha futbollisti i Orlandos Nani.

“Ne të gjithë duam të ndryshojmë botën. Duam një botë pa diskriminime, pa racizëm. Të gjithë duhet ti mësojnë fëmijëve të tyre se si të bëhen persona më të mirë”, përfundoi ish-lojtari i Mançester Junajtid.

Related posts

JA VENDIMI QË MERR KLUBI/ Barcelona kundërshton kartonin e kuq të Dembele

Delo.autor

ZBULON GJITHÇKA NGA JETA E TIJ/ Vinicus Junior rrëfen: Dua të fitoj “Topin e Artë” kur të jem…

Delo.autor

FUNDI I NJË EPOKE/ Piloti Raikkonen merr vendimin, tërhiqet nga “Formula 1” pas 20 vitesh

Delo.autor

Leave a Comment