EUROPA LEAGUE/ Roma triumfon me “MANITA”. Napoli kalon “sikletin” në Kroaci

Roma ka marrë një fitore të lehtë dhe në dishezë ndaj Cluj. Përballë skuadrës rumune, verdhekuqtë kanë shënuar pesë gola duke larë kështu barazimin 0-0 ndaj CSKA Sofie të ndeshjes së shkuar.

Protagonist ka qenë Borja Mayoral, i ardhur nga Real Madrid, që ka gjetur dy gola sonte. Në pjesën e parë, Fonseca ka përdorur një rotacion të lehtë, duke mbyllur diskutimin në 34 minuta (3-0).

Mkhitaryan hapi sfidën që në minutën e dytë me kokë, më pas do të ishte Ibanez ai që dyfishon. Mayoral shënoi golin e tretë.

Në pjesën e dytë, Fonseca ndryshoi gjithçka dhe aktivizoi futbollistë të tjerë, duke bërë 3 ndërrime fillimisht në të 46′ dhe pastaj edhe dy të tjerë.

Mayoral gjeti golin e katërt dhe në fund shënoi edhe Pedro Rodriguez për 5-0 finale!

Fiton edhe Napoli i Gattusos në Kroaci, ku u përball me Rijeka. Pas një pjese të parë jo të mirë dhe ku vendasit shënuan me anë të Muric, axurrët megjithatë gjetën 1-1 me Demme.

Në pjesën e dytë erdhi autogoli i Braut në të 62′.