Futboll Sport

“EURO 2020″/ Ronaldo do thyej rekordin historik të mbajtur nga Platini, gara e “çmendur”

Të gjithë stadiumet në të gjithë Evropën do të jenë afër kapacitetit të plotë në Euro 2020 do të ishte ai që Cristiano Ronaldo e regjistron për rekordin e tij më të fundit ndërkombëtar të martën, kështu shkruan The Guartian. Politika e paqartë mund të ketë qenë pas vendimit të qeverisë hungareze për të lejuar më shumë se 60,000 tifozë në “Pushkash Arena” por, thjesht në një nivel sportiv, Portugalia e madhe do të ketë audiencën që meritojnë arritjet e tij të jashtëzakonshme.

Ronaldo do të bëhet lojtari i parë që do të paraqitet në pesë turne të Kampionatit Evropian kur të drejtojë mbajtësit kundër Hungarisë në Budapest. Ai tashmë është shfaqur në më shumë lojëra në turne se çdo lojtar tjetër dhe i duhet një gol më shumë për t’u bërë shënuesi kryesor në historinë e garës. Ai ndan rekordin me Michel Platini. Nëntë golat të Ronaldos janë shpërndarë në katër turne që nga ndeshja e Portugalisë humbjen e tyre në fazën e grupeve 2-1 nga Greqia në 2004. Nuk është për t’u habitur, asnjë lojtar tjetër nuk e ka arritur atë arritje. Shtatëmbëdhjetë vjet me radhë ai qëndron vetëm, në gatishmëri, duke synuar të arrijë në finalen e tretë të europianit në karrierën e tij. Asnjë lojtar tjetër nuk e ka arritur atë.

Çfarë do të thoshte, 36-vjeçari me pamje rinore u pyet të hënën, të shtonte një Kampionat Evropian të pestë në listën e tij të konsiderueshme të rekordeve individuale? “Nuk jam i mbingarkuar nga ky rekord”, erdhi përgjigjja dërrmuese. “Është një rekord i mirë, por më i rëndësishëm sesa do të ishte të fitosh Europianin prapë. Turma do të jetë në anën e tyre, por është mirë të luash para një turme. Unë do ta shijoj këtë dhe ekipi është shumë i gatshëm. ”

Fernando Santos, trajneri i Portugalisë, duket se posedon një skuadër më të fortë se ajo që triumfoi në Francë dhe kundër Francës pesë vjet më parë, por marshimi i kohës do të thotë se e njëjta gjë nuk mund të thuhet për njeriun kryesor të saj.

“Si një ekip nuk e dimë akoma si do të jetë ndryshe nga 2016,” tha Ronaldo. Nuk është i njëjti turne me 2016. Ky është një ekip më i ri me potencial të madh. Vetëm duke luajtur do të dimë nëse është më mirë apo më keq se 2016. Në nivelin personal, unë nuk jam i njëjti lojtar që isha 18 vjet më parë, ose 10 vjet më parë ose pesë. Ne vazhdojmë të përshtatemi dhe përshtatemi”. Burimi: The Guardian, përktheu Gazeta Shqip

Related posts

ECURI NEGATIVE PËR “TOPÇINJTË”/ Pas tri barazimeve radhazi, Arsenali kërkon të kthehet te fitorja

Isa.Autor

MERKATO E VERËS/ Mesfushori Rice refuzon rinovimin, pret lajme nga klubet e mëdha të Premier…

Delo.autor

ALARM TE BAYERN/ Skuadra rrezikon karantinimin total nga COVID-19

Delo.autor

Leave a Comment