Ekskluzive Futboll Sport

PËRMBLEDHJE KROACI-SPANJË/ Ndeshje DRAMATIKE me emocione, gafa dhe triumfi i “Furisë së KUQE” (GOLAT)

Spanja mundi 5-3 Kroacinë dhe kaloi në çerekfinalet e “Euro 2020”, në një ndeshje spektakolare dhe dramatike që u zgjidh pas kohës shtesë.

Ndeshja nisi me një gafë të portierit Simon, që çmendi rrjetin teksa ky i fundit nuk arriti te ndalonte topin qe u pasua nga lojtari i tij i skuadrës.

Kjo goditje nuk e zmbrapsi Spanjën, që me Sanabria barazoi rezultatin (38’) që në pjesën e parë.

Në të dytën, Azpilicueta kaloi në avantazh iberikët (57’), ndërsa 20 minuta më vonë, Ferran Torres u duk sikur mbylli ndeshjen me golin e tretë.

Por këtu duket se filloi edhe magjia e kroatëve.

Ekipi ballkanas nuk e kishte thënë ende fjalën e fundit. Brenda 7 minutave, Orsic dhe Pasalic (85’ dhe 92’) shënuan dy gola dhe e dërguan ndeshjen në shtesë.

Në 30 minutat e shtesës, Kroacia u shfaqe e lodhur per te vijuar perballjen me Spanjën, dhe i dha “lamtumire” europianit, por padyshim me “koken lart”!