Futboll Seria A Sport

“DUHET TË KEMI DURIM”/ Chiellini: Juventus është në një stuhi, por anija me siguri do të arrijë në…

Kapiteni i Juventusit dhe Italisë Giorgio Chiellini foli gjatë Javës së Teknologjisë Italiane 2021. Ky është mendimi i tij i gjatë për la Repubblica mbi rritjen teknologjike, me një pasazh të pashmangshëm te Juventusi dhe Italia:

“Më pëlqen të mbaj veten të informuar, të azhurnohem! Unë jam i apasionuar pas teknologjisë. Në botën e futbollit kam shfrytëzuar të gjitha përparimet teknologjike, të dhënat dhe videot mbi veten time, nëse jam duke luajtur akoma është falë përdorimit të GPS për shembull, të cilat na japin të dhëna të stërvitjes live”.

Mediat sociale në futboll? “Ata janë shkollë e vjetër, disa e jetojnë më aktivisht në jetën e përditshme. Unë i përdor ato për të qëndruar pranë fansave dhe për të ndarë mesazhe që më interesojnë. Më pëlqen të ruaj privatësinë time.

Nuk i lexoj të gjitha komentet dhe të gjitha rrjetet sociale. Nga njëra anë them që të mos i kushtoni vëmendje edhe nëse keni nevojë për më shumë kontroll. Por nëse flisni vetëm për urrejtësit, ju humbni kuptimin e vërtetë, që është të mbani tifozët në kontakt me idhujt e tyre në të gjithë botën botë”.

VAR si një mjet teknologjik? “Çdo formë e përparimit teknologjik kërkon kohë për t’u pranuar, por sjell përmirësime në sport dhe në jetë. Brezat e rinj, kur luajnë futboll, kënaqen duke pretenduar se përdorin VAR. Kjo na bën të kuptojmë se nëse është për ne e çuditshme, për brezat e rinj do të jetë normale. Evolucioni i futbollit, këto janë gjëra fiziologjike”.

Meme me Bukayo Saka? “Unë nuk mendoja se do të bëhesha një meme kaq e rëndësishme për një faull që rezultoi nga gabimi im në të cilin isha i shpejtë për ta kuptuar dhe gjeja një zgjidhje. Nuk do ta prisja të bëhej meme e verës”

Sekreti i triumfit italian? “Unë zgjedh trajnerin, i cili e bëri të mundur këtë ndryshim në 3 vjet”.

Çfarë po ndodh me Juventus? “Si në të gjitha gjërat, duhet kohë për të gjetur një ekuilibër. Kur ka goditje të mëdha, mjedisore dhe të tjera, duhet kohë për t’u përshtatur dhe për të filluar përsëri.

Në botën e sotme nuk ka durim dhe nuk ka kohë, ne jemi gjithmonë në lëvizje, gjithmonë në arrati. Ne duhet të përpiqemi të zgjedhim kohën, por realiteti është se ne duhet të kemi durim dhe të mbajmë ekuilibrin e duhur, anija është e qëndrueshme, edhe me një det të stuhishëm.

Në këtë moment ne jemi pak në stuhi por në port  do të arrijmë… Ende gjithçka është e mundur? Po, ka kohë dhe anija në port do të arrijë, nëse është e dëmtuar ose lundron plot do ta shohim më vonë. Me shumë punë dhe sakrifica do t’ia dalim , së bashku me pasionin dhe disiplinën. ne dhe bota në përgjithësi kemi nevojë”.

Related posts

VAZHDON ENDE PA SKUADËR/ Trajneri Allegri pëlqehet nga klubi i madh i Premier League…

Delo.autor

Presidenti i Beneventos vendos për Ledian Memushaj

Q.Autor

TRONDITET MILANI/ Gattuso me probleme formacioni, dy lojtarë në DYSHIM para derbit

Isa.Autor

Leave a Comment