LIVE/ Botërori 2022: Mbyllet ndeshja Kosovë-Spanjë në “Fadil Vokrri”. Rezultati 0-2

Kosova përballet me Spanjën sot në Prishtinë në një ndeshje për prestigj më shumë se sa për kualifikueset e Botërorit 2022. “Dardanët” janë goditur nga një numër i madh dëmtimesh në periudhën e fundit e kjo ka bërë që Shaland të bëjë ndryshime të shumta.

Edhe sot, në rreshtimin ndaj Spanjës, ai ka vendosur të hedhë titullar nga minuta e parë Zymer Bytyqin, mesfushorin i cili po bën mjaft mirë me Koniaspor në Turqi, duke lënë në stol emra si Berisha e Kryeziu, të cilët nuk janë në formën maksimale.

Njëkohësisht, është rikuperuar edhe Rashani, i cili e sheh vetën mes titullarëve në ndihmë të dyshes së sulmit Rashica-Muriqi.

LIVE/ Kosovë – Spanjë  0-2

32′ Fornals

Koment Live:

63′ Minuta të qeta, Spanja luan në mesfushë përpiqet të menaxhojë rezultatin. Kosova tenton, por minutat kalojnë dhe dardanër kanë shpenzuar shumë energji.

52′ Te Kosova nuk i besojnë syve. Muriqi gjendet i vetëm përballë portierit Unai Simon, por gjuajtja e sulmuesit shtatlartë përfundon jashtë.

50′ Dalje e shpejtë e Kosovës në krahun e majtë, por loja ndalet për pozicion jashtë loje.

46′ Starton sfida. Dardanët në fushë për të pamundurën.

45′ Mbyllet pjesa e parë. Spanja cinike shfrytëzon rastet e saja dhe kaloi në avantazh pas 32 minutash lojë, ndërsa Kosova pati dy shanse të arta me Rashicën dhe Rashanin, por pa mundur t’i finalizojnë.

32′ Gol Spanja 0-1/ Spanja dhuron shou. Pas një aksioni fantatike, Fornals kalon në avantazh iberikët duke mposhtur portierin dardan me një goditje të fortë në në krahun e djathë të portierit.

25′ Tjetër aksion i mirë për Kosovën, Rashica tenton të pasojë për Rashanin, por topi bllokohet nga mbrojtja spanjolle. Dardanët fitojnë një goditje nga këndi.

15′ Tjetër rast i artë për Kosovën. Elbasan Rashani provon të godasë nga distanca, por goditja e tij përfundon ngjitur me shtyllën.

10′ E pabesueshme çfarë humbet Kosova! Rashica përfiton nga një përgjumje e Spanjës del i vetëm përballë portierit, por dështon të driblojë gardianin duke humbur një shans të artë.

7′ Minutat e para flasin vetëm për Spanjën, Kosova e mbyllur prapa tenton të mos shpërqëndrohet nga pasimet e shumta të iberikëve.