MAKTHI I PËRSËRITUR/ Ish-arbitri Rocchi: Atë ndeshje, do ta fshija nga jeta ime

Shpesh ndeshjet mes Juventusit dhe Romës kanë qenë objekt polemikash të mëdha. Ai i ‘golit të anuluar i Turone’ është pjesë e historisë së futbollit italian, gjithashtu pati shumë polemika për një ndeshje të viteve ’90 të fituara qartë nga bardhezinjtë dhe pati një ringjallje në vitin 2014 kur Juve e Allegrit mundi 3-2 Romen në fund të një takimi që prodhoi diskutime të ashpra. Arbitri i asaj ndeshje ishte Gianluca Rocchi, i cili me kalimin e viteve është bërë një nga më të mirët në botë dhe që nuk e mban mend mirë atë ndeshje.

Çdo sportist i madh ka ndeshje që do t’i anulonte dhe kjo vlen edhe për çdo gjyqtar të madh, po ashtu është edhe për më të mirët si ish-bilbili toskan që sot është emëruesi i arbitrave të Serisë A. Sipas ish drejtori sportiv te Romes dhe Bologna-s Walter Sabatini, Rocchi do të ishte penduar për arbitrimin e tij në ndeshjen Juventus-Romas, të luajtur në fillim të tetorit 2014.

Bardhezinjte janë kampionë të Italisë dhe duan të mbajnë Romën pas tyre. Allegri është në ndeshjen e tij të parë të madhe dhe dëshiron të fitojë. Loja është e zjarrtë, të thuash vetëm se ishte e diskutueshme është një nënvlerësim.

Në pjesën e parë gjashtë lojtarë janë ndëshkuar me karton të verdhë dhe ka edhe një të përjashtuar. Njëzet minutat e fundit janë të tërbuar. Arbitri jep tre penallti. Në minutën e 26′ Maicon prek topin me një krah në vijën e zonës së penalltisë, për bilbilin toskan është brenda, penallti që shënon Tevez. Garcia është i tërbuar dhe imiton gjestin e violinës, i cili do të bëhet shumë i famshëm.

Pas barazimit (me penallti) Totti shkon të gëzohet nën kurbën e Juventusit, prandaj edhe shpërthen një përleshje e dytë. Iturbe befason mbrojtjen e Juventusit dhe në minutën e 44-të vjen parakalimi i Romës. Pak sekonda më vonë u akordua një tjetër penallti dënimi për Juventusin për një faull të Pjanic ndaj Pogba, një faull që ndodhi jashtë zonës së rreptësisë. Por VAR-i nuk ekzistonte.

Pra vendimi i arbitrit nuk ndryshoi, Tevez barazoi 2-2, më pas Bonucci katër minuta nga fundi shënoi golin e tre pikëve me një goditje para përjashtimit të Moratas dhe Manolas.

Disa ditë pas kësaj Juve-Roma Gianluca Rocchi i jep një intervistë Rait në të cilën ai pranon se ka bërë një gabim me rastin e penalltisë së parë të akorduar, gjë që shkaktoi kaos: “Menaxhimi im i episodit të penalltisë së Maicon ishte i parregullt: le të themi se ishte një menaxhim i pabalancuar i situatës dhe ka krijuar tensione mes lojtarëve dhe arbitrit. Nuk ishin javë të lehta. Besoj se kam një mijë defekte por mbi të gjitha një avantazh, që gjithmonë mbaj përgjegjësinë time për gjërat që bëj. Atë lojë, unë marr përgjegjësinë për të bërë zgjedhje.”

Zbulimi i Walter Sabatinit, duke folur për karrierën e tij, ishte edhe keqardhjen e tij, mungesa e Scudetto-s me Romën: “Me Garcia mashtrova veten se mund të fitoja kampionatin me Romën, ekipi ishte vërtet i fortë. Violina e tij e famshme në Torino nuk harrohet dhe Rocchi më tha: “Më kujtohet vetëm ajo ndeshje, po të mundja do ta anuloja nga jeta ime”

Tre episode të dyshimta, të gjitha në favor të Juventusit. Rezultati duhej të ishte ndryshe dhe me një barazim mund të fitonim kampionatin”.