Euro 2024/ Rumania bën surprizën në Munich, mund 3-0 Ukrainën në Grupin E

Munich, Gjermani – Dita e katërt e Euro 2024 nisi me surpriza në Munich, me Rumaninë që mposhti pastër 3-0 kuadrin në Grupin E. S e Iordanescut ishte më e saktë në fushë dhe të sigurtë tri pikë që në fund të mund të rezultojnë me vlerën e tyre. për të kaluar në fillimn me eliminim direkt.

Ndeshja u zhbllokua në minutën e 29-të nga Stanciu, i cili shënoi një supergol nga zona e jashtme, kjo edhe falë gabimit të portierit të Real Madrid, Lunin. Ndërkohë që pritej nga sulmi i thyer, Rumania në pjesën e dytë të shënoi edhe dy gola të tjera me Marin dhe Dragus, për të ardhmen kështu në “kasafortë” tri pikët e para në ndeshjen debutuese të Euro 2024.

Sot në orën 18:00 po për këtë grup luhet Belgjikë – Sllovaki në stadiumin e Frankfurtit, ndërsa e hëna sportive mbyllet në orën 21:00 me Austi – Francë, duel që është në Dusseldorf dhe vlen për Grupin D.