Futboll Seria A

Analizë/ Tifozët e Milanit janë të zhgënjyer, por ka arsye për optimizëm!

Pas disa muajve të vështirë dhe një ndryshimi stërvitor pas shkarkimit të Vincenzo Montellës dhe u zëvendësimit nga Gennaro Gattuso, Rossonerët përfundojnë një 2017 të ashpër dhe zhgënjyese në një shënim disi pozitiv, duke i kthyer një pikë larg Fiorentinës.

Tani zyrtarisht në gjysmë të sezonit të sezonit 2017-18 Serie A, barazimi 1-1 i Milanit në ‘Artemio Franchi’ në ndeshjen e tyre të 19-të shënoi diçka që ata nuk e kanë bërë gjatë gjithë sezonit – arritja e një barazimi apo fitore pas pranimit të golave ​​të parë. Kjo është diçka që Rossonerët specializuan në sezonin e kaluar, duke fituar pikë të rëndësishme në tabelë. Është gjithashtu diçka që duhet të ndryshojë për 19 ndeshjet e ardhshme nëse djemtë e Gattusos dëshirojnë të gjejnë veten përsëri në TOP 5 të Serie A.

Lojtarët e Milanit kanë punuar shumë dhe u bashkuan si një grup në javën e fundit të vitit 2017. ‘Djalli’ e mposhti Interin në një ndeshje të fortë të Kupës së Italisë me golin e Patrick Cutrones, dhe duke i shënuar Fiorentinës, i cila nuk kishte pranuar një gol në Serie A në më shumë se 400 minuta përpara barazimit të Hakan Calhanoglu në minutën e 74-të.

Shumë Milanistë padyshim nuk janë në një humor të gëzueshëm në lidhje me këtë anë të Milanit dhe se si ata janë paraqitur gjatë javëve të fundit, me disa rezultate të dobëta kundër Veronës dhe Atalantës. Megjithatë, pala milaneze mund të marrë javën e fundit të rezultateve pozitive. Me ndeshjet e fituara në shtëpi në Crotone dhe pastaj në Cagliari përpara dy përplasjeve me Lazion, ka shanse për të lëvizur në tabelë.

Viti i Ri ka potencialin ndryshojë për mirë rossonerët dhe një pjesë e rëndësishme e kësaj është të shënojnë më shumë gola.

Transferimet e mëdha në sulm gjatë verës, Nikola Kaliniç dhe André Silva kanë shënuar vetëm katër gola mes tyre, dhe nëse ata mund të fillojnë të përmirësohen, atëherë skuadra e Gattusos do të marrë më shumë pikë në gjysmën e dytë të sezonit.

Ka qenë një gjysmë e vështirë frustruese e sezonit 2017 për Milanin, por e gjitha vendoset në pesë muajt e ardhshëm. /AlpeNews.al/