Futboll International

Arabia Saudite rrezikon përjashtimin nga Botërori, ja çfarë thotë FIFA

Trupi qeverisës i FIFA-s po monitoron aksionet politike në futboll që kanë shfaqur Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe në muajt aktual për të bllokuar Katarin dhe do të takohen me këto shtete së shpejti ashtu siç ndodhi me Peru-në dhe Spanjë-n. Për Arabinë Saudite rezultatet mund të jenë shkatërruese, sepse në rast se ata janë përfshirë në këtë çështje dhe nuk e korrigjojnë gabimin, atëherë nuk do të marrin pjesë në Botërorin e Rusisë.

FIFA është e shqetësuar për politizimin në rritje të futbollit që Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe po luajnë kundër Katarit, vendit pritës të Kupës së Botës 2022, që nga fillimi i bllokadës kundër emirit të Katarit.

Gjatë Kupës së Gjirit të zhvilluar së fundmi në muajin dhjetor, në të cilën morën pjesë tetë vendet e zonës, duke i ofruar Kuvajtit për të zëvendësuar Katarin. Në atë kohë mediat shtetërore saudite ofruan shpërblime të mëdha ekonomike për përzgjedhjen e Bahreinit për “mposhtjen e terroristëve” të Katarit. Shpërndarja e mesazheve luftuese kundër lojtarëve dhe ekipit të Katarit u prit me shqetësim nga AFC (Konfederata Aziatike) dhe nga FIFA për shkak se krijoi një klimë të nxitjes ndaj dhunës.

Episode të tjera të kohëve të fundit, si refuzimi i skuadrave të Arabisë Saudite dhe të Emirateve Arabe për të luajtur në Katar ose për të pranuar ekipe nga Katari në Ligën e Kampionëve aziatike, duhej të korrigjohej shpejt nga AFC, e cila paralajmëroi të dy vendet për sanksionin e ashpër që do të merrnin. Për mos respektimin e rregullave të kompeticionit. Ata përfundimisht ranë dakord t’i përmbaheshin rregullave të konfederatës, por ekipi nga Katari, Al Gharafa dhe lojtari i tyre kryesor Wesley Sneijder, pësuan një ngacmim kur ata udhëtuan javën e kaluar në Abu Dhabi për ndeshjen e tyre të Ligës së Kampionëve kundër Al Jazira të sheikut Mansour bin Zayed, pronar i Manchester City.

Fluturimi drejt Emirateve të Bashkuara Arabe u bë nga Omani (si rezultati i bllokadës së EBA mbi fluturimet direkte nga Katari) dhe u vonua për më shumë se 8 orë kur u raportua nga Abu Dhabi se nuk ishte e mundur të fluturonin në mjegull. Shpjegimi nuk e ka bindur AFC-në që të verifikojë se numrat e fluturimeve nga destinacionet e tjera zbarkuan pa asnjë vonesë apo pengesë.

FIFA nuk dëshiron më shumë akte të politizimit të futbollit dhe së bashku me AFC mund të ndërhyjë së shpejti.

Related posts

“CEREMONI LAMTUMIRE GJATË PIRJES SË UJIT/ Kapiteni i klubit të Kategorisë së Parë lë futbollin për… SHBA-në

Delo.autor

Fabrizio Ravanell: Juventusi mund t’ia dal ndaj Realit

Sadik.Autor

KËRKON LARGIMIN NGA BAYERNI/ “Kuqezinjtë” synon të rinojë ekipin, në sulm për talentin 21-vjeçar…

Delo.autor

Leave a Comment