Futboll La Liga

Xavi tregon dallimin në mes të Realit dhe Barcës

Legjenda e Barcelonës Xavi beson se Real Madrid ka aftësinë të luajë keq dhe të fitojë, ndërsa klubi i tij i mëparshëm mund vetëm të “luajë mirë për të fituar”.

Xavi ka folur pasi klubi spanjoll mundi PSG-në 3-1 në Santiago Bernabéu të mërkurën mbrëma në përplasjen e Ligës së Kampionëve.

Ish-lojtari i Barçës këmbëngul që pala e Unai Emery ka prodhuar një performancë krahasuese me gjigantët katalanas – duke luajtur me “superioritet dhe dominim”.

Megjithatë, ishte Los Blancos që triumfuan gjatë natës, pasi Parisianët u mposhtën pasi ishin në avantazh 1-0.

Në një intervistë me  So Foot , Xavi ka thënë: “A luajti keq PSG? Jo. A luajti Reali keq? Jo më. Dallimi mes këtyre dy ekipeve është se Real mund të fitojë duke luajtur keq ose kur ata nuk janë në të mirën e tyre”.

“Barça nuk e di si ta bëjë këtë për shembull. Kur ata luajnë keq, ata humbasin dhe kur ata japin një performancë mesatare, ndeshja përfundon në barazim. Barça duhet të luajë mirë për të fituar”.

“Disi, ata nuk mund ta tradhtojnë këtë filozofi të luajtur. E vërteta është e ndryshme tashmë. A kanë qenë ata superiorë ndaj PSG-së? Jo për mua. Por ata nuk kujdesen nëse janë superiorë në tokë, dominojnë ose dominojnë”.

“Filozofia e tyre po fiton. Kjo është ajo që i bën ata aq të vështirë për t’u marrë, sepse ata mund të konkurrojnë në mënyra të ndryshme”.

“Në Bernabeu, për shembull, PSG luajti si Barça. Ne mendojmë se ata donin të luajnë në këtë mënyrë. Kur Emery nxjerr Cavani dhe e vendos Meunier, PSG kontrollon me të vërtetë lojën. Por është e padobishme ta bëjmë atë kundër Realit, nëse nuk përfitoni nga mundësitë tuaja “.

Related posts

(FOTO) Top talentet nga futbolli i Kosovës që pritet ta pushtojnë Evropën

Q.Autor

URUGUAJANI DREJT LARGIMIT/ Destinacion i ri për Cavanin, në skenë del Premier League!

Delo.autor

TARE SHPËRTHEU NDAJ DAVID SILVAS/ Reagon babai i mesfushorit: Secili mund të zgjedhë çfarë të dojë

Delo.autor

Leave a Comment