Europa League Futboll Sport

Pjesa e parë/ Tension, por pa gola në “Emirates Stadium”, Marseille zhbllokon rezultati (VIDEO)

Nga ana tjetër, edhe pse me një lojtar më pak në fushën e lojës, sërish Atletico Madrid ka bërë diferencën në fushën e lojës. Raste dhe goditje drejt kuadratit, më të qartë se “Topçinjtë” që bënë volum loje, por jo goditje drejt portës së Oblak-ut.

Arsenal – Atletico Madrid 0-0

Arsenal: OspinaKoscielny, Ramsey, Lacazette, Wilshere, Özil, Monreal, Mustafi, Welbeck, Bellerín, Xhaka. Trajner: A.Wenger,

Atletico Madrid: Oblak, Godín, Partey, Koke, Griezmann, Saúl Ñíguez, Correa, Vrsaljko, Lucas, Gameiro, Giménez. Trajner:D.Simeone

Gjyqtarë: Clément, Nicolas Danos, Cyril Gringore, Hicham (Francë)
Kartonë të verdhë:
Vrsaljko 2’, 10’
Të kuq: Vrsaljko 10’

Në “Velodrome” kanë nisur që të ëndërrojnë për finalen. Thauvin çoi në rrjetë topin në minutën e 15 të takimit, duke bërë që në fund të 45 minutave të para Marseille të jetë superiore me rezultatin 1-0 përball Red Bull Salzburgut.

Loja ka folur padiskutim për ekipin vendës që gjeti golin në minutën e 15, ndërsa ishte shumë pranë dyfishimit. Salzburgu është mbrojtur mirë dhe ka evituar disfatën e thellë në pjesën e parë, duke shpresuar që të marrë një rezultat që ta mbajë në lojë për takimin e kthimit që do të luhet një javë më pas.

Marseille – RB Salzburg 1-0
Shënues: Thauvin 15’

Marseille: Pelé, Ocampos, Sanson, Payet, Mitroglou, Sarr, Amavi, Luiz Gustavo, Rami, Thauvin, Lopez. Trajner: R.Garcia

RB Salzburg: Walke, Haidara, Ćaleta-Car, Samassékou, Dabbur, Wolf, V. Berisha, André Ramalho, Ulmer, Hwang, Lainer. Trajner: M.Rose

Gjyqtarë:  William Collum, David McGeachie, Francis Connor, Douglas Potter (Skoci)