Danimarka “perfekte”/ Vikingët “thyejnë” Perunë me pragmatizëm (VIDEO)

Danimarka ka arritur një fitore të rëndësishëm duke mundur me rezultatin minimal Perunë. Ky takim që u luajt në kuadër të grupit E, u karakterizua nga luftimet e shumta dhe raste të pastra shënimi. Në fundin e pjesën e parë Peruja fitoi një 11 metërsh, por nga pika e bardhë e penalltisë mesfushori Cuivas nuk u tregua i saktë duke shpërdoruar një mundësi të artë pëe të kalur në avantazh.

45 minutat e dyta loja u përqendrua në mesfushë dhe falë një kundrasulmi Danimarka ndëshkoi amerikano-jugorët me sumuesin Paulsen. Lojtari i Borusia Dortmund i vetëm me portierin kundërshtarë nuk fal. Në minutat në vijim Peruja falë daljeve të rrezikshme tentoi disa portën e mbrojtur nga Sjamjkëll por pa ja dal të shënojnë.

Përfundimisht 1-0 dhe Danimarka arrinë një fitore karakteri dhe me një rëndësi të madhe sa i takon kalimit në fazën me elminim direkt.

Përgatiti:AlpeNews.al