EUROPA LEAGUE/ Luftëtari e mbyll me nderë por eleminohet nga Ventsplis

Luftëtari e ka mbyllur me krenari kopeticionin Europa League. Gjirokastritët edhe pse vinin nga një humbje e thellë 5-0 në takimin  parë kundër Ventsplis, në takimin e dytë kanë zhvilluar një takim pozitiv. Ndeshja e lujtuar në “Elbasan Arena” përfundoi 3-3.

Luftëtari-Ventspils 3-3

Formacionet zyrtare:

Luftëtari: Ruci, Licaj, Rapa, Janiçiç, Rapo, Ramadani, Vucaj, Aleksi, Ymeraj, Shkurtaj, Milosavljev

Ventspils: Uvarenko, Rugins, Jagodinskis, Mamah, Mandzhagal, Monteiro, Tosin, Neziri, Alfa, Akinyemi, Pavlov.

Mbyllet sfida. Luftëtari-Ventspils 3-3

90+2′ Shënon edhe golin e tretë Ventspils, realizon Alfa.

90′ 4 minuta shtesë.

77′ Ndëshkohet me karton të verdhë edhe Acka.

74′ Karton i verdhë për Demon.

67’ Depërtim fantastik i Ymerajt nga e djathta, kthen topin në qendër të zonës, por nuk gjendet askush të shfrytëzojë.

60′ Luftëtari kalon në avantazh me protagonist Shkurtajn.

55′ Luftëtari barazon rezultatin në 2-2.

45+’ Nis pjesa e dytë vijon rezultati Luftëtari-Ventspils 1-2.

58′- Mbyllet pjesa e parë, me shumë minuta shtesë për shkak të nderprerjes së gjatë.

48′- Shokohen gjiokastritët, Akinyemi kalon në avantazh Ventspils.

47′- Miqtë kundërpërgjigjen shpejt, barazohen shifrat pas goditjes nga këndi për Ventspils.

42′ GOL..Luftëtari fiton penallti dhe nga pika e bardhë, Shkurtaj tregohet i saktë 1-0.

25′- Ndërpritet takimi për pak minuta me lojtarët që përfitojnë pë t’u freskuar.
21′- Depërtim i mirë në zonë nga Ymeraj, por goditja ishte e gabuar.
17′- Luftëtari luan në sulm por gjirokastritën nuk janë të qartë në finalizim.
12′- Goditje nga distanca për Luftëtarin, por topi shkon jashtë.

10′ Luftëtari tregohet i rrezikshëm me daljet nga krahët.

1′- Starton sfida në “Elbasan Arena”.