MINUTË PAS MINUTE/ Mbyllen 120 minuta: Anglia dhe Kolumbia i drejtohen penalltive

Anglia e ndërtuar për të ngritur trofeun më të rëndësishëm sportiv në glob do të luaj pas pak çastesh me Kolumbinë. Ekipi i drejtuar nga trajneri Southgate do të ketë përballë Kolumbinë e emrave të mëdhenj si Falkao, Kuadrado, James dhe Sanchez.

Ndërkohë “3 luanët” që janë të destinuar për ti shkuar deri në fund këtij kompeticionit priten të udhëhiqen nga sulmueesi Harry Kane.

Kjo përballje që luhet për një biletë në çerekfianlet e Kupës së Botës “Rusi 2018” starton pas pak çastesh dhe do të luhet në stadiumin “Otkrytiye Arena”.

Mbyllet pjesa e parë e takimit mes Kolumbisë dhe Anglisë. 45 minuta pa shkëlqim dhe emocione edhe pse ritmi i ndeshjes ishte i lartë.

1′ Nis takimi Angli-Kolumbi

15′ Një aksion i rrjedhshëm i Anglisë, tenton Kane por topi kalon mbi kuadrat.

45+ Mbyllet pjesa e parë e takimit me Kolumbisë dhe Anglisë, pa gola dhe pa fitues.

46′ Starton pjesa e dytë në kuadër të çerekfinalet e Kupës së Botës “Rusi 2018” me Anglisë dhe Kolumbisë.

53′ Anglia fiton penallti me protagonist Kane i cili rëzohet në zonë nga Carlos Sanchez.

57′ Kane tregohet i saktë duke kaluar Anglinë në epërsi.

82‘ Kolumbia shumë pranë barazimit por Kuadrado në një pozicion të volitshëm nuk tregohet i saktë.

93′ Kolumbia pas shumë insistimesh barazon rezultatin me mbrojtësin Jarry Mina.

96′ Mbyllet koha e rregullt në barazim 1-1, Anglia dhe Kolumbia do ta mësojnë fatin e tyre në shtesë.

90+’ Nis shtesa e parë prej 15 minutash mes Anglisë dhe Kolumbisë.

105′ Vijon rezultati 1-1 mes Anglisë dhe Kolumbisë.

120′ Mbyllet në barazim 1-1, takimi Kolumbi-Angli shkon me penallti.