Sport

Nadal përmbys Del Potro dhe shkon në gjysmëfinalet e Wimbledon

Rafael Nadal dhe John Isner janë dy gjysmëfinalistët e fundit të grand slemit të Wimbledon për meshkuj, pas fitoreve të arritura ndaj rivalëve, respektivisht ndaj Juan Martin Del Potro dhe Milos Raonic. Ndërkohë që, më herët u kualifikuan edhe Kevin Anderson (mundi 3-2 Roger Federer) dhe Novak Djokovic (mundi 3-1 Kei Nishikori).

Maratonë ndeshja mes Nadal dhe Del Potro, që zgjati gati 5 orë, një përballje që dhuroi spektakël dhe emocione deri në fund. Nadal, numri 1 në botë, fitoi 3-2 (7-5, 6-7, 4-6, 6-4, 6-4), një ndeshje që pati shumë luhatje në lojën e dy tenistëve. Argjentinasi Del Potro nuk arriti ta fitojë sfidë edhe pse udhëhiqte 2-1 me sete, pasi në fund Nadal arriti të përmbysë shifrat, falë përvojës. Në gjysmëfinale, spanjolli do të luajë ndaj Novak Djokovic.

Gjysmëfinalja tjetër është ajo mes Kevin Anderson dhe John Isner, me këtë të fundit që fitoi me përmbysje 3-1 (6-7, 7-6, 6-4, 6-3) ndaj kanadezit Milos Raonic. Ky i fundit fitoi në “tie break” setin e parë, por pikët shtesë i japin fitoren edhe amerikanit në setin e dytë, që më pas ngre ndjeshëm nivelin e lojës së tij, duke fituar edhe dy setet e tjera e krejt takimin.

Related posts

FORMULA 1/ Flet Lewis Hamilton: Avantazhi me rivalët është i madh, dy fitoret e Leclerc nuk…

Delo.autor

Tirana nuk di të ndalet, gjen edhe “bomberin”

Sadik.Autor

GJEST I MADH/ Marko Reus dhuron 500 mijë euro për bizneset e prekura nga Covid-19 në Dortmund

Delo.autor

Leave a Comment