Futboll Premier League Sport

LIVERPOOL DHE CHELSEA/ Dy ekipet britanike thyejnë rekordin 110 vjeçar

Liverpooli dhe Chelsea vazhduan fillimin e tyre të përkryer në sezonin e Ligës Premier, pasi të shtunën së bashku kanë bërë diçka që Anglia nuk e ka parë në më shumë se një shekull.

Reds hapën ndeshjet e së shtunës në Ligën Premier me një fitore 2-1 ndaj Tottenhamit në stadiumin Wembley, duke i bërë pesë fitore në pesë ndeshje deri më tani këtë sezon.

Chelsea jo vetëm që mbajti ritmin ndaj Cardiffit, por, përmes një fitoreje 4-1 kundër tyre, Blutë u zhvendos në krye të tabelës me anë të diferencës së golave.

Një fillim i përsosur me pesë ndeshje nuk është i panjohur në Ligën Premier, pasi Chelsea e ka bërë atë katër herë, ndërsa Liverpoolit e ka bërë atë në kohën kur quhej Divizioni i parë.

Sidoqoftë, dy ekipe së bashku për të pasur nga pesë fitore është diçka e panjohur – ky është sezoni i parë në historinë e Ligës Premier, ku dy klube arrijnë të kenë start prej pesë fitoreve në pesë ndeshje.

Ndërsa Liga Premier daton që nga viti 1992-93, ajo kërkon një udhëtim të gjatë në histori për të gjetur herën e fundit që një dyshe ekipesh e arriti këtë rekord.

Hera e fundit që ndodhi ishte 110 vjet më parë, në sezonin 1908-09. Para kësaj ndodhi edhe në vitin 1905-06.

Related posts

DY SUPER GOLA/ Fillimisht barazon Liverpool me Origu, më pas kalon në avantazh Wolves me Neves (VIDEO)

Delo.autor

PAS FITORES/ Këto janë notat e lojtarëve të Juventusit… (FOTO)

Delo.autor

Donnarumma, gjithnjë e më larg Milanit dhe i vetofrohet skuadrës angleze

Sadik.Autor

Leave a Comment