Futboll La Liga Sport

TRAJNERËT TEK REALI I MADRIDIT/ Sa qëndruan në krye të klubit mbretëror “timonierët”

Stadiumi Santiago Bernabeu ka qenë i pushtuar me figurat më të njohura në botë sa i përket trajnerëve, por duke pasur parasysh kërkesat e larta dhe pritjet e paepura, mbetet një punë shumë e rrezikshme, veçanërisht për trajnerët spanjollë.

Me 14 tituj, Miguel Munoz është trajneri më i suksesshëm në historinë e Real Madridit dhe pas tij vjen Vicente del Bosque që është i dyti me shtatë tituj.

53 trofe janë fituar nga 24 trajnerë të ndryshëm nga e gjithë bota, por që nga Munoz, askush nuk ka qenë në gjendje të ulet lehtë në bankën e Bernabeut.

Trajnerët spanjoll

Del Bosque shpenzuar në klub 1,432  ditë për të fituar dy kampionate vendore, dy Liga të Kampionëve, një Superkupë Evropiane , një Superkupë të Spanjës dhe një Kupë Intercontinental.

Pas tij, trajnerët më jetëgjatë spanjollë ishin: Rafael Benitez (215 ditë), Juan Ramon Lopez Caro (178), Juande Ramos (174), Jose Antonio Camacho (117) dhe Mariano Garcia Remon (101), ku asnjëri prej tyre nuk fitoi asnjë trofe.

Julen Lopetegui është duke shijuar kohën e tij në kryeqytetin spanjoll, ku tashmë ka kaluar 114 ditë në krye të klubit.

Durimi me trajnerët e huaj

Shifrat sugjerojnë se trajnerët e huaj që qëndrojnë më gjatë në Real Madrid.

Jose Mourinho arriti të mbajë punën e tij për një periudhë të zgjatur (1,097 ditë).

Luksemburgu (340 ditë), Capello (358), Bernd Schuster (519), Manuel Pellegrini (358), Carlo Ancelotti (698) dhe Zidane (778), janë trajner që kanë stërvitur më gjatë Real Madridin.

Related posts

SHKËLQEU NË BOTËROR/ Shtutgarti vendos të ardhmen e francezit Pavard

Isa.Autor

“DE LIGT NUK ËSHTË TEK AJAX”/ Gazetari e konfirmon: Mbyllet marrëveshja me klubin e ri…

Delo.autor

MERKATO E VERËS/ Juventus befason Barcelonën, ofron 3 milionë euro më shumë sulmuesit 27-vjeçar…

Delo.autor

Leave a Comment