Nderkombetare

Hetimi për ndërhyrjen ruse në zgjedhje/ Ish-avokati i Trumpit pranon se ka gënjyer Kongresin

Michael Cohen, ish-avokati i presidentit amerikan, Donald Trump, është vetëshpallur fajtor se ka gënjyer Kongresin në lidhje me hetimin që ka të bëjë me ndërhyrjen ruse në zgjedhje.

Cohen, pranoi në gjykatë se kishte keqinformuar ligjvënësit mbi projektin e pasurive të patundshme të Trumpit në Moskë. 52-vjeçari u shfaq krejt papritur në një gjykatë federale në Manhattan, gjatë mëngjesit të kësaj të enjteje.
Në gusht, Michael Cohen pranoi fajësinë edhe për shkeljen e ligjeve financiare gjatë fushatës presidenciale të vitit 2016, duke paguar të holla në këmbim të heshtjes së ish-të dashurave të pretenduara të Trumpit, shkruan BBC.

Zhvillimi i kësaj të enjteje është kthesa e fundit e ndodhur në hetimin e kryesuar nga këshilltari special i Departamentit të Drejtësisë, Robert Mueller, mbi faktin nëse Trump dhe rrethi i tij i ngushtë i bashkëpunëtorëve kanë bashkëpunuar me Rusinë, në përpjekje për të ndikuar në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016-ës.

Ai tha se kishte paguar para dy grave që pretendonin se kishin marrëdhënie me një “kandidat”, një referencë e qartë për Trump.

Pagesat e pazbuluara për të varrosur tregimet e sikletshme për një kandidat politik mund të trajtohen si një shkelje e ligjeve të financimit të fushatës amerikane.

Teksa po largohej nga Shtëpia e Bardhë për t’u nisur drejt Buenos Airesit për samitin e G20-s, Trump u tha reporterëve se Cohen ishte “një person i dobët dhe aspak i zgjuar”, i cili po “gënjente” me synimin për të reduktuar dënimin e tij.

Cohen pranoi fajësinë në gjykatë, për një vepër penale që ka të bëjë me dhënien e një deklarimi të rremë përpara Kongresit, në hetimin e këtij të fundit mbi faktin nëse drejtuesit e fushatës së Trumpit kanë punuar me Rusinë për të diktuar rezultatin e zgjedhjeve të dy viteve më parë në SHBA.

Anthony Zurcher, i BBC në Washington thekson se deri tani, Michael Cohen kishte qenë një figurë tangenciale duke shkaktuar dhimbje kokë për lidhjet me Rusinë të Donald Trump. Pas marrëveshjes së tij për pranimin e fajësisë me zyrën e këshillave të posaçme, ai tani është duke u futur mes hetimit të Robert Mueller.

Në veçanti, Cohen njoftohet se ka shkëmbyer informacion me këshilltarin special në lidhje me interesat e biznesit rus të Trump, duke përfshirë përpjekjet për të ndërtuar një Kullë Trump në Moskë, e cila, sipas ish avokatit personal të presidentit, vazhdoi edhe në fushatën presidenciale të zotit Trump.

Kjo është në kundërshtim me këmbënguljen e vazhdueshme të presidentit se ai nuk kishte lidhje financiare me Rusinë një pohim që ai shpesh bëri kur u pyet për falënderimet e tij të kaluara të Presidentit rus Vladimir Putin dhe përpjekjet për të përmirësuar marrëdhëniet SHBA-Rusi.

Nëse Cohen mund të japë prova që mbështesin pretendimet e tij, do të ishte një makth politik për presidentin dhe nëse Trump bëri një deklaratë të rreme në dëshminë e tij të fundit me shkrim Meuller, edhe ligjor.

Related posts

NDESHJA GJYSMËFINALE NATIONS LEAGUE/ Trajneri i Zvicrës “kërcënon”: Ne nuk kemi ardhur këtu thjesht për të…

Delo.autor

DËRGIMI I 60 INFERMIERËVE NË SHTETIN MIK/ Strakosha: Ndihem krenar me Shqipërinë që ndihmoi Italinë

Delo.autor

KORONAVIRUSI/ Shkon në 120 numri i të infektuarëve në Itali. Izolohen 11 komuna, 50 mijë persona në karantinë, drejt mbylljes shkollat në Milano

Delo.autor

Leave a Comment