• Home
  • Futboll
  • RENDITJA E FIFA-S/ Shqipëria mbetet në vend të njëjtë (FOTO)
Futboll Kombëtarja Sport

RENDITJA E FIFA-S/ Shqipëria mbetet në vend të njëjtë (FOTO)

Sot është publikuar renditja e fundit për muajin nëntor nga FIFA sa i përket kombëtareve të futbollit, dhe Kombëtarja e Shqipërisë ka mbetur në pozitën e njëjtë, atë të 60-tën.

Skuadra e drejtuar nga Cristian Panucci ka 1372 pikë, një më shumë se Burkina Fasso dhe dy më pak se Bolivia në pozitën e 59-të.

Shqipëria është në pozitën e fundit të Grupit 1 në Ligën C në kuadër të Ligës së Kombeve me vetëm tre pikë, pasi ka realizuar vetëm një fitore dhe ka pësuar tri disfata.

Sipas rregullores së UEFA-s, bien nga Liga C të gjitha skuadrat që renditen në vendin e fundit te grupet me nga 4 skuadra, si dhe vendi i tretë me renditje më të dobët. Në këtë rast merren për bazë pikët e grumbulluara me dy skuadrat e para të Grupit. Për shkak se Shqipëria ishte në grup me vetëm tri skuadra, ajo shpëtoi nga rënia në Ligën D, për shkak se pozicionohej më mirë se Mali i Zi dhe Qipro.

Related posts

Piqué nuk ka marrë asgjë me të lehtë kundër Chelsea-it : “Ne duhet të jemi shumë të kujdesshëm …”

Q.Autor

TRONDITET FUTBOLLI ITALIAN/ Ish-lojtari i talentuar NDËRRON JETË pas një AKSIDENTI TRAGJIK

Isa.Autor

E FUNDIT/ Publikohen formacionet zyrtare: Panucci surprizon, do lujamë pa “pushkë” (FOTO)

Isa.Autor

Leave a Comment