Futboll La Liga Sport

SPECIALE/ Real Madrid, VIT i ri, por ZHGËNJIM i njëjtë!

Kur Real Madridi e kthehu nga 1-0 kundër Villarrealit për të udhëhequr 2-1, kishte një ndjenjë besimi se “Los Blancos” do të vazhdonin të siguronin një fitore të rehatshme, megjithatë fantazmat e vitit 2018 u kthyen në pjesën e dytë duke barazuar 2-2. Kjo është loja e tetë në LaLiga, nga 17, që Real Madridi nuk ka mundur të fitojë , duke barazuar tre dhe duke humbur pesë dhe statistikat nuk duken të mira: 26 gola të shënuara dhe 21 të pranuara.

Viti i Ri nuk solli një Madrid të ri, ndonese ka pasur sukses të pabesueshëm në Europë në tre vitet e fundit, forma e tyre e ligës ka vuajtur shpesh dhe tani janë shtatë pikë prapa liderëve (Barcelonës).

Ndeshja kundër Villarrealit tregoi të njëjtat gabime që ishin të dukshme në vitin 2018, ata i dhanë mundësinë Luis Garcia Plaza që të hyjë në to, duke parë Villarrealin të rritet me besim ndërsa loja vazhdoi. Duke fituar vetëm Kupën e Botës së Klubit, disa lojtarë do të kenë përdorur pushimin e dimrit për të rimbushur bateritë e tyre dhe për t’u kthyer në formën e tyre më të mirë , megjithatë kjo nuk është rasti për Marcelo, i cili mori formën e tij të dobët nga fundi i vitit 2018 në ndeshjen e parë të 2019.

Lojtarët që duket se po fitojnë besim dhe kthehen në më të mirën, si Toni Kroos dhe Luka Modric, janë të zhgënjyer, megjithëse Modric po vuante nga gripi dhe duhej të dilte në pjesën e dytë. Stadiumi kishte një mundësi për të treguar Santiago Solarin që ai duhet të fillonte edhe përpara Marcos Llorente, megjithatë braziliani, i cili sapo është rikuperuar nga një lëndim, nuk ishte në gjendje të shuante zjarret si zakonisht. Viti është shumë i gjatë, dhe ky është vetëm fillimi, por Liga nuk është shumë i mirë për Los Blancos”- Barcelona duket tashmë si favorit i qartë, me Atletico Madridin si sfidën e tyre më të afërt.

Nëse diçka nuk ndryshon, 2019 mund të përfundojë si 2018, me ligën e humbur në janar. Madrid mund të ketë fituar Ligën e Kampionëve në 2018, por për të dytin vit radhazi, duket se interesimi i tyre për të luftuar për ligën titulli nuk është atje.

Përkthyer nga Marca

Related posts

Newcastle kërkon huazimin e Ramirez nga Evertoni, gati transferimi në qershor

Q.Autor

TRIUMFI NË DERBI PAS 5 VITESH/ Mbrojtësi Goxhaj “thumbon” Partizanin me këtë postim… (FOTO)

Delo.autor

Sanchez merr “7” te Manchester United, mbyll edhe derën e rikthimit të Ronaldos

Q.Autor

Leave a Comment