Ekskluzive Futboll La Liga Sport

“PLESHTI” NË BERNABEU/ Ja ku paraqitet më mirë MESSI kundër Real Madridit

Nuk ka absolutisht asnjë dyshim për rëndësinë e Leo Messit ndaj Barcelonës, por këtë sezon,  skuadra katalanase ka provuar se mund të menaxhojë edhe pa argjentinasin  kundër rivalëve të tyre më të mëdhenj.

Messi mungonte nga pjesa e parë e sezonit në LaLiga, e cila përfundoi me një fitore 5-1 për Barcelonën.

Ai filloi në stol në barazimin 1-1 në ndeshjen e parë të gjysmëfinales së Copa del Rey në Camp Nou, duke përfunduar gjysmën e pjesës së dytë.

Të mërkurën, ndërsa Barcelona doli me një fitore 3-0 në Bernabeu në ndeshjen e kthimit të gjysmëfinales, Messi kishte një performancë më të ulët për standardet e tij.

Barcelona ende varet shumë nga Messi, pasi Argjentinasi ka shënuar 25 gola nga 65 kampionatet e skuadrës së kësaj sezoni.

Megjithatë, disa ndeshje të mira pa Messin kundër Madridit nuk mund të merren shumë larg si prania e tij ka një efekt pozitiv të pamohueshëm në ekip kundër pothuajse çdo kundërshtari.

Argjentinasi nuk ka shënuar kundër Los Blancos në Copa por ai ka arritur 12 nga  18 ndeshje në ligë në shtëpinë e rivalëve të tij të përjetshëm.

Regjistrimi i tij në shtëpinë e Real Madridit është gjashtë fitore, dy barazime dhe tre humbje, dhe nga 40 Clasicos ka fituar 26 herë.