Futboll La Liga Sport

“JASHTËTOKËSORI” KA DITËLINDJEN/ Leo Messi dhe karriera e tij plot MAGJI!

Sot ka ditëlindjen “jashtëtokësori” i futbollit, Leonel Messi.

Ishte viti 2008 kur Ronaldinho largohej nga Barcelona dhe vendin e tij do ta merrte djaloshi me emrin Leo Messi. Të bën të dyshosh shumë në atë kohë që ky djalë do të ishte i denjë të zëvëndësonte Ronaldinhon.

E kush do ta mendonte që ai djalosh do ti kalonte pritshmëritë e të gjithëve.
E kush do ta mendonte që ai djalosh do të bëhej busulla e ekipit, lojtari më i mirë i saj.

Messi bëri çdo katalanas dhe fans futbolli për vete me magjinë e tij. U shndërrua në një lojtar aq të madh saqë dukej e çuditshme që ai të mos shënonte në një ndeshje.

4 Champions League!
10 LaLiga!
5 Topa të Artë!
6 Këpuca të Arta!

Një karrierë ëndërrash që do të kurorëzohej me një trofe bashkë me Argjentinën. E vetmja gjë që i mungon.

Sot mbush 32 vjeç dhe dita kur “Pleshti” të tërhiqesh nga futbolli po afrohet. Është lojtari më i mirë dhe spektakolar që sytë tanë kanë parë dhe gjithashtu… lojtari më i mirë që historia e futbollit ka parë.

Momentet e tij me Barcelonën janë shumë por po veçojmë dy që na kanë lënë pa frymë:

1. 2011| goli kundër Real Madrid
2. 2015| goli kundër Bayern Munich

Kam aq shumë të flasësh për “Terminatorin” e futbollit saqë do duhej të mbushësh një bllok të tërë.

Related posts

ZBULOHEN PRAPASKENAT PËR STOLIN “KUQEZI”/ Në Itali janë të sigurtë: Edi Reja do jetë trajneri i Kombëtares, ja kur pritet

Delo.autor

Bakayoko mbërrin tek MILANI/ Kryen vizitat mjekësore dhe zgjedh numrin e fanellës

Isa.Autor

Lewandowski kërkon largimin/ Trajneri i Bajernit zbulon të ardhmen e sulmuesit

Isa.Autor

Leave a Comment