Ekskluzive Futboll La Liga Sport

“HALLAKATJE” TEK MADRILENËT/ Zidane është në një rrëmujë taktike, ja çfarë po ndodh

Miqësorja finale e Real Madrid u mbyll me dështim ndaj Romës, dhe Zinedine Zidane duket se është në një rrëmujë taktike pasi përdori dy sisteme polare të kundërta gjatë rrjedhës së ndeshjes.

Në fillim ishte një skuadër ultra mbrojtëse e cila në gjysmë të kohës u shndërrua në një formacion sulmues i cili përfshinte Eden Hazard, Karim Benzema, Vinicius Junior dhe Luka Jovic të gjithë në të njëjtën kohë.

Fatkeqësisht për Los Blancos, u ndëshkuan dy gola kundër Giallorossi dhe kjo ngriti totalin në 18 gola të pësuar përgjatë para-sezonit të Zidane me klubin.

Në shtatë ndeshjet e luajtura, Los Merengues fitoi vetëm dy dhe çështja e humbjes 7-3 ndaj Atletico Madrid e cila ka lënë një njollë të errët në përgatitjet e klubit për sezonin e ri.

Me vetëm gjashtë ditë deri në fillimin e sezonit të ri të LaLiga, askush nuk është plotësisht i sigurt se si do të vendoset Real Madrid në ndeshjen e tyre të parë.

Duhet të ketë një mënyrë për të ndaluar gjakderdhjen në pjesën e mbrojtjes, ndërsa ekziston ende mundësia e blerjeve të reaj para se të mbyllet dritarja e transferimit të verës.

Kundër Red Bull Salzburg, Zidane vendosi Eder Militao dhe Casemiro dhe këto zgjedhje lehtësuan largimin nga formacioni 4-3-3 i cili është bërë çështje standarde në të gjitha dy magjitë e Zidane si trajner.

Një solide më mbrojtëse 5-3-2 ishte urdhri kundër Red Bull Salzburg dhe Romës, ose të paktën të duhej të ishte në teori.

Shanset ishin ende të disponueshme për klubin kryeqytetase italiane, dhe kjo është diçka që Real Madrid duhet të zhdukë nëse dëshirojnë të kenë sukses në këtë term.

AlpeSport.Al

Related posts

Habit Di Maria: Shpërtheva në lot, Real Madrid më ndaloi të luaja në finalen e Botërorit

Sadik.Autor

“BËMË BABA TË TË NGJAJË”/ Maldini Jr tregon aftësitë nga goditja e dënimit… (VIDEO)

Isa.Autor

SFIDA NDAJ NAPOLIT/ Pirlo ndryshon skemë, ja dy lëvizjet tek “Zonja e Vjetër”

Delo.autor

Leave a Comment