LIVE/ Po luhet derbi i Londrës Arsenal-Tottenham, mbyllet pjesa e parë. Rezultati 1-2

Nis sfida derbi e Londrës mes Arsenalit e Tottenhamit, që po zhvillohet në “Emirates Stadium” që prej orës 17:30.

“Topçinjtë” e Unai Emery e nisën mirë kampionatin, duke regjistruar dy fitore radhazi, por në testin e parë të vështirë, atë të “Anfield Road” një javë më parë përballë Liverpoolit, u dorëzuan duke pranuar humbjen me rezultatin 3-1.

Megjithatë synimet e Arsenalit janë që të sigurojë pa problem një vend në zonën Champions dhe në sfidën e sotme përballë Totenhamit do të tentojë që të rikthehet menjëherë të fitorja dhe të ngjitet në kuotën e 9 pikëve.

Një start të mirë u duk se bëri edhe Tottenhami në javët e para, sepse pas fitores ndaj Aston Villës në ndeshjen hapëse, arriti të ndalë në barazim 2-2 Manchester City-n në “Etihad Stadium”, por javën e kaluar zhgënjeu në shtëpi përballë Newcastle, ku humbi me rezultatin minimal.

Tekniku Pocchetino e cilësoi aksident humbjen e një jave më parë dhe bëri thirrje që skuadra e tij të reagojë e të fitojë derbin, për të mos humbur kontaktet me kreun e renditjes, ku Liverpooli e City po bëjnë vërtetë mirë.

Mbyllet pjesa e parë

MINUTA E 45+2/ Arsenal ngushton shifrat me golin e shënuar nga Alexandre Lacazette.

MINUTA E 40/ Tottenham dyfishon shifrat me golin e shënuar nga Harry Kane.

MINUTA E 10/ Tottenham kalon në avantazh me golin e shënuar nga Christian Eriksen.

LIVE/ Arsenal-Tottenham 1-2