Futboll Sport

TATUAZHET DËMTOJNË FUTBOLLISTËT/ Studimi i bërë së fundmi tregon arsyet pse ndodh kjo

Tatuazhet tashmë janë kthyer në modë dhe mbi 50% e futbollistëve profesionist kanë të paktën një të tillë në trup.

Por shkenca po tenton të provojë se kjo ndikon në paraqitjen e futbollistëve dhë fushë dhe nuk është aspak e shëndetshme.

Rahim Sterling mori një lumë kritikash për tatuazhin e një arme në këmbë ndërsa të tjerë futbollistë kanë guxuar më shumë, duke marrë përsipër personalisht, të firmosin vepra në trupin e të tjerëve, si rasti i Sergio Ramos.

Mori Lutkeimer, profesor i psikologjisë dhe Shëndetit në një kolegj në Miçigan zbuloi në studimet e fundit, se ka anomali në futbollistët që kanë tatuazhe. Shkencëtari aplikoi doza të vogla boje kimike me një substancë që stimulon djersitjen.

Te vullnetarët pa tatuazhe dhe nën sforcim fizik, ajrosja e lëkurës dhe djersitja ishin në nivel më të lartë, e si rrjedhojë edhe performanca e tyre.

Doktor Ingo Froboze në Universitein e Këlnit në Gjermani ishte më radikal duke kërkuar ndalimin e tatuazheve tek lojtarët Oasu Supas , pasi 3 deri në 5% e paraqitjes së tyre bie për shkak të helmimit të lëkurës. Ai pretendon gjithashtu se të paktën 60% e bojës kur i nënshtrohesh tauazheve, nuk mbetet nën lëkurë por përthithet nga gjaku.

Related posts

Milan – Inter si Oscar: Nominimet për derbin e … Ligës së Kampionëve

Q.Autor

U MBYLL KAMPIONATI SPANJOLL/ Benzema lë pas në La Liga “Pleshtin” për kontributin në ekip

Delo.autor

PEP GUARDIOLA SHOFER I KEQ/ E pabesueshme sa shumë makina ka përplasur

bora.autor

Leave a Comment