“DEMAT E KUQ” NDALEN NË VLORË/ Flamurtari i merr një pikë kampionëve

Partizani dështoi që të dilte me një fitore ndaj Flamurtarit, teksa në Vlorë ekipet e mbyllën në një barazim 1-1, sfidën e fundit të javës së 12-të.

Pjesa e parë kishte vetëm një refren. Futbollistët e kuq qëndruan pothuajse gjatë të gjithë 45 minutave në gjysmëfushën e vlonjatëve, por goditjet e tyre nuk arritën të çajnë dot mbrojtjen si dhe portën dhe Moçkës.

Pjesa e dytë më pas nisi me një tjetër ritëm. Partizani gjeti golin e zhbllokimit në minutën e 54-t, ku ishte Belica që shtyu topin në rrjetë, teksa mbeti në zonë pas goditjes së fortë të Telushit nga goditja e dënimit.

Por, festa e “demave” zgjati vetëm 4 minuta, pasi ishte Bajram Nebihi ai që barazoi shifrat për kuqezinjtë. Sulmuesi mori një top të saktë nga Ribaj nga e djathta, dhe me një goditje pasi shtroi topin, mposhti Alban Hoxhën për të barazuar shifrat.

Minutat më tej ishin vërtetë të bukura, teksa të dyja skuadrat provonin shanset e tyre për të shënuar edhe golin e dytë. Gjithsesi, deri në fund vlonjatët arritën që të mbajnë këtë barazim.

Në fund, Flamurtari dhe Partizani ndanë pikët, me kampionët që nuk shfrytëzojnë shansin të shkëputen, por gjithsesi mbajnë vendin e parë me 22 pikë. Vendi i fundit për Flamurtarin, që shkon në 4 pikë, pas barazimit të katërt të marrë këtë kampionat.