Futboll Sport

FORMACIONI I MUNDSHËM NDAJ ANDORRËS/ Ja si pritet t’i rreshtojë Reja kuqezinjtë

Shqipëria luan sot për rekord pikësh. Përballë është Andorra modeste dhe një fitore i fut në histori kuqezinjtë, sa u përket pikëve të grumbulluara në një edicion eliminator të vlefshëm për Europianin apo Botërorin.

Asnjëherë më parë Shqipëria nuk ka shkuar në kuotën e 15 pikëve, por tashmë ka shansin që, me triumfin ndaj Andorrës, ta bëjë realitet edhe këtë statistikë.

Më parë kuqezinjtë kanë marrë maksimalisht vetëm 14 pikë në eliminatoret e “Euro 2016”, kur nën drejtimin e De Biasit, Shqipëria u kualifikua për herë të parë në Europian.

Më 14 tetor të këtij viti skuadra e Rejës theu rekordin e golave pas fitores me Moldavinë 0-4.

Më parë Kombëtarja nuk kishte shënuar kurrë 14 gola pas tetë ndeshjeve eliminatore.

Kuqezinjtë do t’u japin fund përgatitjeve për ndeshjen ndaj Andorrës vetëm sot në mëngjes, kur edhe Reja ka planifikuar të kryejë një stërvitje të lehtë në Durrës në prag të ndeshjes që do të zhvillohet në orën 20:45 në stadiumin “Elbasan Arena”.

Ai që prishi planet e trajnerit në seancën e djeshme ishte sulmuesi Florian Kamberi, i cili pësoi një dëmtim në kavilje dhe e la stërvitjen në mes.

Sipas “Panorama Sport”, situata e lojtarit që pritet të debutojë me fanellën kuqezi do të verifikohet edhe një herë sot për të vendosur nëse do të luajë apo jo.

Gjasat janë që të mos aktivizohet, për më tepër që deri dje nuk kishte ardhur as konfirmimi nga FIFA për federimin, duke qenë se më parë është aktivizuar me Zvicrën U-21 dhe janë disa procedura burokratike mes palëve për të mbyllur dokumentacionin.

Ndërkohë, nisur nga ato që ka provuar në seancat e fundit në Durrës, gjasat janë që në portë ta nisë Berisha, ndërsa në mbrojtjen me tre do të rreshtohen Ismajli, Gjimshiti dhe Veseli.

Ndryshimet më të mëdha janë në mesfushë, por Reja ka dilema për krahët.

Ai është i dyzuar për të hedhur në të djathtë Hysajn që rikthehet nga dëmtimi apo Roshin.

Në krahun tjetër, në balotazh për një vend janë Memolla e Trashi.

Në qendër të mesfushës pritet të aktivizohen tre lojtarë të rinj, si Selahi, Ramadani dhe Ndoj, duke ruajtur Baren për Francën.

Mungesë e sigurt, për shkak kartonësh, është Klaus Gjasula, që do të jetë gati ndaj “Gjelave”.

Me dëmtimin e Kamberit, sulmi kuqezi sot do të jetë Uzuni-Balaj.

Formacioni i mundshëm i Shqipërisë: Berisha, Ismajli, Gjimshiti, Veseli, Selahi, Ramadani, Ndoj, Hysaj (Roshi), Memolla (Trashi), Uzuni, Balaj.

Related posts

LIGA E KOMBEVE/ Ja si e përshkruajnë skocezët në revistën e ndeshjes Shqipërinë

Isa.Autor

Liverpool-West Ham shënohet goli i dytë në frymën e fundit të pjesës së parë (VIDEO)

Isa.Autor

KORONAVIRUSI/ Gjest fantastik i yllit të Premier, hap apartamentet e tij për mjekët dhe infermierët! (EMRI)

Delo.autor

Leave a Comment