Ekskluzive Futboll Premier League Sport

NGA GABRIEL MARTINELLI TEK SALAH/ Ja 4 lojtarët e Premier që realizojnë në pak minuta

Ndjesia e fundit adoleshente e Arsenalit, Gabriel Martinelli së fundmi krijoi bujë lajmesh pas paraqitjes së tij  në barazimin 1-1 me Chelsean. Braziliani ka raportin e minutave më të mirë për gol të se çdo lojtar tjetër në Premier League dhe këtu i hedhim një sy të tjerëve që mund t’i japin konkurrencë.

1. Gabriel Martinelli (Arsenali) – 112 Minuta

Ndjesia e fundit e talentit për të luajtur në Premier League, Gabriel Martinelli e ka marrë Anglinë me stuhi dhe ka shfrytëzuar sa më shumë mundësitë që merr nga Arsenali, duke shënuar 10 gola në 21 ndeshje në të gjitha garat e deritanishme.

Martinelli ishte duke luajtur në Serie D në Brazil deri vitin e kaluar, thjesht shkon për të treguar se talenti është marrë në Angli si peshk në ujë dhe e kryeson këtë listë me 112 minutat e nevojshme për të shënuar një gol këtë sezon.

1. Jamie Vardy (Qyteti i Leicester) – 127 Minuta

Jamie Vardy është një ndër lojtarët më të përfolur në Premier League këtë sezon, kjo sepse ka shënuar 17 gola në vetëm 22 paraqitje, me realizimet që i merr 127 minuta për të shënuar çdo gol. E tillë ka qenë forma e tij që shumë po grumbullohen për 33-vjeçarin për t’i bërë një rikthim skuadrës së Kombëtares së Anglisë në kohë për “Euro 2020”.

1. Raheem Sterling (Manchester City) – 132 minuta

Pa dyshim një nga lojtarët më të përmirësuar gjatë dy viteve të fundit ka qenë Raheem Sterling, i cili ka përfituar jashtëzakonisht shumë nga ardhja e Pep Guardiola në Manchester City.

25-vjeçari është gjithmonë një prani e rrezikshme në fushë, dhe tani ka shtuar golat e tij siç shihet nga 20 që ai ka shënuar deri më tani këtë sezon, Sterling i duhen vetëm 132 minuta për gol, i cili shikon se është vendosur i treti në listë.

1. Mohamed Salah (Liverpool) – 144 minuta

Pjesë e treshes sulmuese më shkatërruese në futboll aktualisht, Mohamed Salah ka 15 gola në emrin e tij dhe ndërsa fansat do të prisnin që ai numër të ishte më i lartë – atij i janë dashur vetëm 144 minuta për të shënuar një gol.

Egjiptiani do të pritet të vazhdojë këtë formë pasi “të Kuqtë” do të mbrojnë jo vetëm kurorën e tyre në Ligën e Kampionëve, por edhe të sigurojnë që ata të mbesin në rrugën e duhur për të fituar titullin e Premier të parë pas 30 vjetësh.