Ekskluzive Futboll La Liga Sport

“EL CLASICO”/ Zidane i dërgon një mesazh të qartë Luka Jovic

Trajneri I Real Madridit, Zidane i befasoi të gjithë me publikimin e skuadrës së tij me 19 lojtarët për El Clascio, sonte në Santiago Bernabéu dhe me përjashtimin e Luka Jovic duke dëshmuar se është pika kryesore e bisedimit. Mariano është përfshirë në opsionet sulmuese përpara lojtarit serb dhe pasi u pyet për mungesën e kohës së lojës dhe shënimin e golave ​​për të dy në konferencën për shtyp para-ndeshjes, trajneri deklaroi: “Unë nuk jam i shqetësuar për të kaluarën, katër muaj kemi fituar ndeshje dhe shumë nga këto edhe pa Hazard. Gjëja më e rëndësishme është që ne të jemi solid dhe të dimë të shënojmë. Më vonë të bëj zgjedhjen e ekipit dhe është aq e thjeshtë sa fitorja”.

Jovic është në gjendje të përsosur fizike dhe mungesa e tij e përzgjedhjes tregon për një mesazh të qartë nga trajneri. 22-vjeçari luajti në fitoren 1-4 kundër Osasuna më 9 shkurt, duke dalë nga pankina në minutën e 88-të dhe shënoi në kohën shtesë të takimit. Që nga ajo kohë, sulmuesi është përdorur për vetëm gjashtë minuta të tjera që vijnë në barazim kundër Celta Vigos me rezultatin në 2-2.

Lojtari i lindur Batar (Bosnje) renditet si numri 18 në skuadrën aktuale të skuadrës së parë të Real Madridit për sa i përket kohës së lojës gjatë gjithë sezonit. Megjithë lëvizjen e tij të verës nga profili i lartë nga Eintracht Frankfurt, sulmuesi sapo ka luajtur për 770 minuta në sezonin 2019-20, duke shënuar dy gola dhe duke siguruar dy asistime. Kjo përkthehet se është përfshirë në një gol në një mesatare prej çdo 192.5 minuta dhe bie ndesh me atë të sezonit të kaluar në Gjermani, ku statistikat e përfshirjes së golit të tij ishin një në 97 minuta.