Futboll Premier League Sport

FUNDI I ËNDRRËS I “TË KUQVE”/ Tre arsyet pse Chelsea triumfoi ndaj Liverpool në “FA Cup”

Pas humbjes së parë në Premier League për këtë sezon, të shtunën e kaluar, Liverpool ka pasur të njëjtin fat edhe mbrëmë, në “Stamford Bridge”. Kësaj here në “FA Cup”, përballë Chelsea. Jurgen Klopp dhe të tijtë, që dukeshin të pathyeshëm për kaq kohë, brenda pak ditësh u bënë “tokësorë”. Kjo është humbja e tretë në katër ndeshje për kryesuesit e Premier League: ndaj Atletico Madrid, Watford dhe Chelsea. 

Këtu janë tre gjërat që mësuam ndërsa Chelsea mposhti Liverpoolin 2-0 në raundin e pestë të FA Cup.

3. Një lojë e dy portierëve

Kepa Arrizabalaga iu përgjigj se u rrëzua nga trajneri i Chelseat Frank Lampard në mënyrën më të mirë të mundshme. Ai bëri një varg kursimesh të shkëlqyera për të mbajtur vijën e parë të Liverpool-it. Spanjolli bëri një kursim të jashtëzakonshëm të trefishtë për të mohuar Sadio Mane dhe më pas Divock Origi përpara se të bllokonte përfundimisht goditjen e Curtis Jones pasi Liverpool dukej e sigurt për të barazuar.

Por ndërsa, portieri i Chelseat pati një lojë të shkëlqyeshme, portieri i zgjedhjes së dytë të Liverpool, Adrian, ishte një natë për ta harruar.

Fabinho i dha topin përsëri Willian vetëm disa sekonda më vonë pasi gaboi nga një pasim i Joe Gomez. Braziliani u përpoq një përpjekje spekulative nga jashtë zonës, e cila u qëllua drejt e në drejtim të Adrian, por në vend që ta kapte topin thjesht goditi Spanjollin dhe u zhvendos në këndin e portës. Këmbyesi tani do të thotë që Adrian ka bërë tre gabime duke çuar në një gol në të gjitha garat këtë sezon, më shumë se çdo lojtar tjetër i Liverpool-it.

2. Lampard fiton betejën në mesfushë

Një qendër e zjarrtë e Liverpoolit u mashtrua me lehtësi dhe jashtë futbollit nga ekipi për shumicën e kësaj loje. Ishte skuadra vendase që grumbulloi presionin ndaj Liverpoolit pas një fillimi të dobët. Chelsea dominoi 15 minutat e para të kësaj, duke grumbulluar jo më pak se gjashtë përpjekje për gol me tre nga ata në shënjestër.

Ylli i natës ishte 18-vjeçari Billy Gilmour i cili bëri startin e tij të tretë tek Chelsea. Skocezi u sigurua me top dhe nuk u zhduk nga beteja fizike me Fabinho, Adam Lallana dhe Curtis Jones.

Ai nuk dukej larg vëmendjes së drejtuesve të ligës. Ai kaloi me autoritet, kontrolloi hapësirën rreth tij dhe nuk kishte frikë të mbërthehej në mbrojtje deri në efekt fantastik. Gilmour ishte një nga lojtarët më të mirë në fushë, u emërua me të drejtë njeriu i ndeshjes , dhe Liverpool nuk e bëri atë vihej në vështirësi.

1. A po fillojnë të bien rrotat?

E gjithë kjo është territor i panjohur për Klopp dhe lojtarët. Ata nuk e kanë parë veten e tyre që nga pushimi i dimrit, dhe në krye të zhgënjimit të mbrëmjes së kaluar, ata gjithashtu kanë humbje në Premier League dhe Champions League për të luftuar. Kërkimi i tyre për një titull të parë në 30 vjet nuk duhet të dëmtohet nga kjo formë e dobët por mënyra e paraqitjeve do të shqetësojë me siguri teknikun gjerman.

Liverpooli ka pranuar tetë gola në katër ndeshjet e tyre të fundit, pasi më parë ka pranuar vetëm tetë gola në 17-të e mëparshme të tyre.

Ata duken si një ekip që ka humbur ritmin e tyre dhe po shfaqen të paqartë kur shkojnë. Anfield do të duhet të rritet kur Atletico Madrid të vizitojë Liverpool javën e ardhshme, duke u rikthyer në ato momente kur “Të Kuqtë” ndoshta nuk kanë qenë të preferuarat, por janë nxitur nga tifozët e tyre vendas.

AlpeSport.al

Related posts

Nurkoviç u largua, Idrizi: Nuk futemi në merkato për portier

Sadik.Autor

Milan- Belotti, përfundon gjithçka! Sulmuesi vjen në “San Siro” për këtë shumë parash…

Sadik.Autor

I TRETI NË SPANJË/ Simeone është një hap larg etiketimit “LEGJENDA 250”

Delo.autor

Leave a Comment