Futboll Seria A Sport

VAR DËRGON ITALINË TEK PENALLTIA! Boom penalltish në Serie A, kalon bindshëm Premier dhe Bundesliga

Në Serie A flitet shumë për përdorimin dhe veçanërisht për aplikimin e VAR në rastet e penalltive. Në disa situata dëgjohen zëra që do të donin përdorim më të madh për situata të dyshimta, në të tjera mendimi i atyre që kritikojnë teknologjinë dhe përdorimin masiv të saj gjatë viteve ’90 mbizotëron.

Pak a shumë polemika të shumta, numrat në lidhje me përdorimin e VAR në penallti në Itali janë mjaft indikative, si në krahasim me vitin e kaluar, ashtu edhe me atë me ligat e tjera kryesore evropiane.

VAR addio?

Një rritje e madhe e penalltive pas pandemisë. Disa ndeshe, të tilla si Lecce-Sampdoria ose Parma-Fiorentina (6 penallti të përgjithshme), ndikojnë në statistika. Por gjithsesi, vitin e kaluar, 122 penallti u akorduan në 760 ndeshjet e Serie A me një mesatare prej 0.16 për lojë.

Këtë vit këtu është rritja e dyfishtë, me numra të ndryshëm para dhe pas mbylljes si pasojë e pandemisë: para shpërthimit të pandemisë, 512 ndeshje ishin luajtur në Serie A me 120 penallti të caktuara, 0.23 për lojë. Në rifillimin, me 88 ndeshje të luajtura, gjyqtarët i dërguan lojtarët 32 herë te pika e bardhë me një mesatare prej 0.36 për lojë. Kjo është më shumë se dyfishi i mesatares së kampionatit të fundit.

Classifica Senza VAR: Inter a 2 punti dalla Lazio, ma 8 dalla ...

Të përmbledhura (para dhe pas pandemisë, 600 ndeshje të luajtura), penalltitë e akorduara këtë vit në Itali janë 152.

Kampionati i vetëm evropian që ka numra të ngjashëm është La Liga me 136, por në Spanjë kanë luajtur tashmë javën e 34-të (për të qenë saktë 78 ndeshje më shumë se Seria A).

Duke parë Premier League dhe Bundesliga, sidoqoftë, hendeku është i bujshëm dhe për këtë arsye ja vlen të vlerësohet: në Gjermani, në fund të 612 ndeshjeve, pati 72 penallti. Në Angli, pas 33 ditësh (658 ndeshje), gjyqtarët vërshëllyhen gjithsej 77 penallti.

STATISTIKAT

Krahasimet

– Në 2018/2019: 122 penallti në 760 ndeshje, mesatarisht 0,16 për lojë

– Në vitin 2019/2020, para bllokimit: 120 penallti në 512 ndeshje, mesatarisht 0.23 për lojë

– Në vitin 2019/2020, pas bllokimit: 32 penallti në 88 ndeshje, mesatarisht 0,36 për lojë

Penalltitë në total në top 4 kampionatet

– Itali, 152 pas 30 ditësh (600 ndeshje)

– Spanjë, 136 pas 34 ditësh (678 ndeshje)

– Angli, 77 pas 33 ditësh (658 ndeshje)

– Gjermani, 72 pas 34 ditësh (612 ndeshje)

Related posts

Përfundon ëndrra e Napolit/ Ja vendimi i fundit i sulmuesit Edinson Cavanit

Isa.Autor

Jose Mourinho: Më vjen keq, nuk mund të bëj asgjë për Martial dhe Rashford

Sadik.Autor

Barcelona e kërkon me ngulm/ Willian tek Chelsea është më i rëndësishëm se Hazard

Isa.Autor

Leave a Comment