Ekskluzive Futboll Sport

BARCELONA-BAYERN MUNICH/ Ter Stegen dhe Neuer, “armiq” në distancë

Manuel Neuer kundër Marc-Andre ter Stegen do të jetë një nga betejat më intriguese të çerekfinales së Ligës së Kampionëve ne ndeshjen midis Bayern Munich dhe Barcelonës.

Dyshja e portierëve gjermanë kanë zhvilluar një rivalitet të largët gjatë disa sezoneve të fundit, me Neuer duke mbajtur në vendin e tij Nr.1 ​​për ekipin kombëtar pavarësisht formës mbresëlënëse të portierit të Barcelonës.

Ter Stegen nuk është i lumtur për rolin e tij si zgjedhja e dytë për Gjermaninë, dhe me siguri do të dëshirojë të dëshmojë epërsinë e tij ndaj Bayern Neuer dhe të ndihmojë katalanasit në gjysmëfinale.

“Ata janë dy portierë shumë të ngjashëm në mënyrën se si luajnë, shprehet për MARCA ish-portier, Salvador Sadurni, “Neuer nuk është aq spektakolar sa Ter Stegen. Por portieri i Bayernit nuk i intereson aq shumë sa i bën gjërat të bukura, ai thjesht përpiqet të sigurojë që topi të mos hyjë brenda.”

Ter Stegen zakonisht nuk e ngre zërin, por vitet e fundit ai nuk e ka kafshuar saktësisht gjuhën e tij kur të kërkojë të jetë Nr.1 në pozicionin e tij, ndërsa Neuer nuk i ka mbajtur mendimet e tij as për veten e tij.

Shkëmbimi i fjalëve

Ter Stegen ishte i bindur se duhej të kishte filluar në Gjermani kur luajti në Kupën e Konfederatave në mungesë të Neuerit përmes dëmtimit.
Sulmuesi i Barcelonës besoi se portieri do të vazhdonte në Kupën e Botës 2018, por rikthimi i Neuer bëri që të kërkonte vendin e tij.
“Unë jam më i miri,” tha portieri i Bayern. Cili trajner nuk do t’i vinte lojtarët e tij më të mirë në fushë?
Nuk kam dyshime se jam më i miri, edhe nëse nuk jam më 17 vjeç.”

Ter Stegen, atëherë, duhej të pranonte rolin e tij si rezervë, por kjo nuk e ndaloi atë të ndante mendimet e tij.
“Ishte zhgënjyese për mua,” tha numri1 ​i Barcelonës, “sepse kalova tërë sezonin duke u përpjekur të tregoja nivelin tim.Sidoqoftë, unë pranoj dhe respektoj vendimin. Unë do të mbështes ekipin dhe Neuer. Ai ka kaluar disa muaj momente vështira dhe vetëm duke qenë këtu ai meriton të gjithë respektin tim.
Ky respekt nuk ishte aq i dukshëm në vitin 2019.

“Mungesa e tij ka qenë një goditje e vështirë dhe nuk është e lehtë të gjesh një shpjegim,” vazhdoi ai.
Unë jap maksimumin në secilën ndeshje për ta bërë vendimin më të vështirë dhe përpiqem të marr vendin tim me gol. Neuer ka bërë mirë, por është një goditje e fortë për mua.”

Një sfond interesant

E gjithë kjo vetëm shton tensionin që rrethon takimin e tyre në Ligën e Kampionëve këtë javë dhe mbledhja e tyre do të thotë më shumë për ta sesa ajo që ofrohet menjëher.
Ter Stegen, 28 vjeç, është duke kërkuar titullin e tij të 14-të ndërsa Neuer, 34 vjeç, është në kërkim të atij të 12.

Përktheu AlpeSport.al nga MARCA

Related posts

“ARENA KOMBËTARE” DREJT PËRFUNDIMIT/ Nis puna për ndërtimin e fushës së blertë (VIDEO)

Delo.autor

VIZITA SEKRETE/ Zbulohet se çfarë po ndodh me Schumacher

Delo.autor

FORMULA 1/ Daniel Ricciardo, “pole” dhe rekord në pistën e Montekarlos

Sadik.Autor

Leave a Comment