Futboll Premier League Sport

FITORE SPEKTAKOLARE/ Tottenham mposht ekipin e Guardiolës dhe merr kreun e Premier

Tottenham ka marrë një fitore të madhe kundër Manchester City-t dhe është ngjitur përkohësisht në vendin e parë të renditjes së Premier League.

Skuadra e Jose Mourinho-s ka mundur 2-0 ekipin e Pep Guardiola në javën e nëntë të kampionatit anglez falë golave të Son dhe Lo Celso.

Ky i fundit ka shënuar vetëm 35 sekonda pasi është futur në fushë nga stoli, duke realizuar golin më të shpejtë si zëvendësues në Premier League pas atij të shënuar nga Bernardo Silva kundër Brighton në gushtin e 2019-ës (17 sekonda).

Protagonist edhe Harry Kane, i cili ka dhënë asistin për golin e dytë dhe është bërë lojtari me më shumë asiste të dhënë në këtë sezon të Premier League (9).

Një ecuri e jashtëzakonshme kjo për sulmuesin anglez, duke parë se ai kishte dhënë 8 asiste në total në tre kampionatet e mëpërshme.

Tottenham kryeson renditjen me  20 pikë, ndërsa City është në vendin e 10-të me 12 pikë.

Related posts

KËRKON TË MBROJË TITULLIN ME ÇDO KUSHT/ Tyson Fury gjen rival për në dhjetor, gati sfida me boksierin kolumbian

Delo.autor

LARGIMI I CR7 NGA JUVENTUS/ “Përbindëshi” Ronaldo hedh dritë mbi të ardhmen e tij

Delo.autor

United me transferim “bombastik” në verë, lojtari i dytë më i shtrenjtë në histori

Sadik.Autor

Leave a Comment