Futboll Seria A Sport

PAS FITORES NDAJ VERONA-S/ Trajneri Pioli: Ky ekip e di rrugën, këshillat e sotme nga Ibrahimovic…

Stefano Pioli u intervistua nga Sky Sport pas ndeshjes së fituar 2-0 në Bentegodi ndaj Hellas Verona.

Për shumë lojtarët që mungojnë: “Unë do të doja të nënvizoja se dy dëmtimet e fundit nuk janë muskulore, ato rrjedhin nga një traumë nga ndeshja kundër Udinese, pra si Rebic ashtu dhe Theo.

Kemi luajtur çdo tre ditë që nga shtatori, shumë energji të shpenzuara, sidomos në nivelin mendor, por kemi treguar se jemi aty, se besojmë në atë që po bëjmë”.

Grupi: “Milani fiton, ne jemi një ekip, ne jemi një ekip më i fortë kur jemi të gjithë së bashku, por edhe kur nuk ka lojtarë të rëndësishëm.

Ne nuk jemi nga Marsi, mund të humbasim disa ndeshje, e dimë rrugën tonë, vështirësitë na ndihmojnë të rritemi. Ne i dimë pikat e forta dhe të dobëta, po përmirësohemi për të rritur cilësitë tona”.

Klasifikimi: “Shikojmë veten, jemi të vetëdijshëm për cilësitë tona. Rruga është e vështirë, kundërshtarët janë të fortë. Kjo është ndeshja më e mirë që kemi luajtur kundër Verona, është ajo në të cilën kemi vuajtur më pak. Shumë ndeshje e vështirë në Europa League por shumë stimuluese”.

Për Ibrahimovic: “Zlatan është pjesë e ekipit, ai është udhëheqësi, ai i dinte vështirësitë e ndeshjes dhe po planifikonte të ishte këtu dhe e mbajti fjalën që tha. Na pyeti si po shkonim, dha këshilla për ne siç bëjnë djemtë e mëdhenj. Zlatan është shembull”.

Pjesa e dytë: “Të luash shpesh të ndihmon të kapërcesh vështirësitë, ne nuk mund të lëpijmë plagët tona, ne analizojmë dhe hedhim veten në ndeshjen e ardhshme. Edhe në fitore duhet të shohim defektet, mendojmë për ndeshjen tjetër.

Tani le të mendojmë për Manchester”.

Për ekipin dhe taktikat: “Ne kemi punuar së bashku për një vit e gjysmë, në fazën sulmuese kemi ndryshuar pozicione, ishim më pak të gjerë në mënyrë që të mos jepnim pika referimi.

E luajtëm një ndeshje të mirë nga pikëpamja teknike në një fushë që fatkeqësisht nuk ishte e përsosur. Ne kemi identitet, kjo është bukur sepse djemtë besojnë në atë që duhet të bëjmë”.

Për Romagnoli: “Unë gjithmonë kam pohuar se hierarkitë vendosin shfaqjet. Tomori kishte një ndikim të menjëhershëm pozitiv, ai ka karakteristika të rëndësishme që mungonin. Gabbia është gjithashtu gati, pasi na dha aq shumë para dëmtimit. Unë kam tre lojtarë mbrojtës, atëherë studioj ndeshjet dhe përpiqem të fus më të përshtatshmet për ndeshjen që luajmë. Romagnoli reagoi mirë, si profesionist, ata nuk duhet të humbin respektin dhe disponueshmërinë”.

Related posts

SHITJA E FANELAVE/ Ja si Juventus mund të mbulojë shpenzimin e bërë për Ronaldon

Isa.Autor

“JAM KËTU PËR…”/ Ancelotti prezantohet te klubi i ri: Ju tregoj arsyet përse zgjodha Evertonin

Delo.autor

KJO NUK PRITEJ/ Rikthim i bujshëm tek Juve, SUPER lojtari “kopjon” BONUCCIN

Isa.Autor

Leave a Comment