TËRMET “SHTATË BALLË”/ Milan “SHKATËRRON” Torinon, me një këmbë në Champions League

Milani ka fituar me rezultat të thellë 7-0 si mysafir i Torinos në kuadër të javës së 36-të në Serie A.

Pas vetëm 19 minutash lojë, Rossonerët kaluan në epërsi me golin e Theo Hernandez që u asistua nga Brahim Diaz.

Milani nuk u ndal me kaq dhe në minutën e 26-të fitoi penallti, të cilën në gol e konvertoi Franck Kessie.

Në 45 minutat e dytë, skuadra mysafire ishte edhe më e frikshme, pasi shënoi edhe pesë gola të tjerë.

Nga një asistues, Diaz kaloi në golashënues, pasi në minutën e 50-të, shënoi të tretin për skuadrën e Stefano Piolit me një asistim të Kessies.

Hernandez (62’), nuk ndaloi me kaq dhe e shënoi edhe të dytin personal, me Ante Rebic që ishte në rolin e asistuesit.

Rebic pas vetëm pesë minutash nga asistimi, shënoi për 5-0, e që Rade Krunic dhuroi një pasim maestral për të.

Kroati ia doli të shënonte edhe të dytin në këtë sfidë në minutën e 72-të, me Rafael Leaon që i dha një shërbim të mirë.

Sulmuesi ia doli madje të realizonte edhe het-trik në minutën e 79-të, me Krunic që ishte përsëri asistues për të.

Pas javës së 36-të, Milani gjendet në vendin e tretë me 75 pikë, aq sa ka edhe Atalanta, derisa ka dy pikë më shumë se Milani dhe tre më shumë se Juventusi në të pestin.