Futboll Sport

TË DREJTAT TELEVIZIVE TË SERIE A/ Si gjiganti mediatik DAZN refuzoi shifrën stratosferike nga rivalët e tjerë

Përveç shitjes së futbollistëve dhe sponsorëve, në futboll të drejtat televizive sjellin fitime kolosale tek kompanitë që fitojnë ekskluzivitetin.

Sipas asaj që raporton ‘’Gazzetta Dello Sport’’, kompania televizive DAZN ka refuzuar një ofertë prej 500 milionë eurosh nga kompania tjetër ‘’Sky Sports’’ për të drejtat televizive të Serisë A.

DAZN e fitoi të drejtën mbi transmetimin e Serisë A për 3 sezonet e ardhshme me një shumë prej 2.5 miliardë dollarë, ku 1 miliard do të përdoreshin për teknologji dhe mbështetje financiare ndaj operatorit telefonik TIM.

‘’Sky Sports’’ ka kërkuar transmetimin e 7 ndeshjeve, por DAZN ka refuzuar duke ruajtur eksluzivitetin në Serinë A.

Related posts

PAGUHET KARTONI I LOJTARIT/ PSG kryen transfertën e radhës në merkato

bora.autor

PARASHIKIMI I SHORTIT NË CHAMPIONS/ Real Madrid në grupin e “vdekjes” me klubin… (FOTO)

Delo.autor

“ISHIN SKUADRA MË SOLIDE, POR TREGUAM KARAKTER”/ Flet Higuain: E nisa nga stoli sepse…

Delo.autor

Leave a Comment