BOTËRORI 2022/ Kroacia siguron kualifikimin, Sllovakia triumfon me GOLEADË ndaj Maltës

Grupi H prodhoi ndeshje shumë të forta, me emocione deri më minutat e fundit. Kroacia siguron një biletë për në Botëror, falë një autogoli të Kudriashov në minutën e 81. Sllovakia nga ana tjetër ‘shpartalloi’ Maltën me rezultatin 0-6.

Kroacia lunate për kreun e grupit ndaj Rusisë në shtëpi.  Kroatët ishin dominues përgjatë gjithë lojës me raste pafund, por goli do të vinte vetëm 10 minuta nga përfundimi. Mbrotjësi Kudriashov shënoi një autogol, duke I dhënë fitorën të zotëve të shtëpisë.

Me këtë fitore Kroacia ngjitet në vendin e parë me 23 pikë, një më shumë se Rusia.

Në sfidat e tjera Sllovakia nuk u kursye dhe fitoi bindshëm me rezultatin 0-6 në transfertë ndaj Maltës. Sllovenia fitoi 2-1 ndaj Qipros.