KUPA E ARABISË BËHET FARSË/ Po bëhet virale, fundi i çmendur në Katar-Algjeri pas 19 minutash shtesë (VIDEO)

Ndodh shpesh të ndjekësh lojëra “të çmendura” në të cilat ndodh gjithçka. Në këtë kategori hyn sigurisht edhe gjysmëfinalja e Kupës Arabe mes Katarit, vendit pritës dhe Algjerisë. Një sfidë fjalë për fjalë e pafund dhe e destinuar për të nxitur polemika të shumta, veçanërisht për një fund skandaloz.

Në fund ishin algjerianët ata që tani do të luajnë aktin e fundit të garës kundër Tunizisë, që mundi Egjiptin në gjysmëfinalen tjetër.

Por çfarë ndodhi kaq goditëse në Katar-Algjeri? Duhet të fillojmë nga fundi, kur Algjeria kishte epërsi 1-0 në fund të kohës së rregullt.

Arritën të çajnë ngërçin pas një dominimi të gjatë gjysmë ore nga 90′ me Djamel Benlamri. Kështu ndeshja rrëshqiti deri në fund, me arbitrin që me shumë bujari dha 9 minuta kohë shtese. Një situatë befasuese dhe e tepruar për 4 zëvendësimet dhe një lojë shumë të fragmentuar, por jo për të justifikuar një rikuperim kaq të rëndësishëm.

Dhe lojtarët e Katarit e shfrytëzuan këtë: në minutën e 97-të Mohammed Muntari pushtoi skenën duke shënuar golin 1-1 që shpërtheu turmën vendase.

Gjithçka parashikonte kohën shtesë, dhe në vend të kësaj ja një tjetër kthesë, me arbitrin që e mbajti lojën për 10′ të tjera.

Edhe në këtë rast, vendimi u duk i pajustifikuar, pa një çek Vari që zgjati rreth dy minuta.

Këtë herë kanë përfituar algjerianët, me Brahimin që ka arritur të marrë një penallti vendimtare, shumë të kontestuar nga kundërshtarët e tij.

Nga pika e bardhe Youcef Belaïli, pavarësisht kundërpërgjigjes së portierit, arriti të shënojë gol, duke u gëzuar më pas në mënyrë kontroverse.

Debati sapo ka nisur, me komentet e fansave në rrjetet sociale shumë të ashpra. Nuk munguan as fjalë dhe referenca të forta për “vjedhje” dhe “komplote” për një kompeticion të cilësuar si një “farsë” e vërtetë, me shqetësim për Botërorin e ardhshëm që do të zhvillohet në Katar…