Futboll Sport

SATISTIKAT/ Sër Aleks Ferguson më i miri tek Junajtid, ja ku renditen Murinjo dhe Ten Hag

Erik ten Hag është statistikisht një nga menaxherët më të mirë të Mançester Junajtid që nga Sër Aleks Ferguson, por kjo ende mund të mos jetë e mjaftueshme për të shpëtuar stolin e tij.

 

Holandezi mund të shkarkohet pavarësisht se fitoi Kupën FA me një sukses 2-1 kundër Mançester Sitit të shtunën në “Uembli”. 54-vjeçari, ka drejtuar skuadrën e “djajve” 114 ndeshje pas emërimit të tij nga Ajaksi në vitin 2022. Në sezonin e tij të parë, ai arriti të renditej në katër vendet e para dhe fitoi Kupën e Ligës. Megjithatë, klubi bëri një hap pas këtë sezon, duke bërë që bashkëpronari i ri, Sër Xhim Retklif, të pyeste nëse Ten Hag është trajneri i duhur për të udhëhequr përpara “djajtë e kuq”.

Mançester Junajtid u rendit në vendin e 8-të në Premier Ligë, rezultati më i dobët i tyre në historinë e Premier Ligës. Klubi u turpërua edhe në Champions, duke përfunduar në vendin e fundit të grupit të tyre. Në total, ai ka fituar 66 ndeshje gjatë qëndrimit të tij në “Old Trafford”, duke e lënë atë me një përqindje fitoresh prej 57.9 për qindësh. Ky është një rekord më i mirë se të gjithë trajnerët, përveç njërit prej paraardhësve të tij që nga largimi i Fergusonit në vitin 2013. Ralf Rangnik, Ole Gunar Solskjaer, Luis van Gal dhe Dejvid Mojes janë të gjithë më keq kur krahasohen me shifrat e Ten Hagut, ndërsa vetëm Zhoze Murinjo renditet disi më i mirë sa i përket përqindjes së fitoreve në stolin e 20 herë kampionëve të Anglisë.

 

Related posts

​Arsenal mposht West Hamin, kalon në gjysmëfinale

Q.Autor

NGA GOLEADAT TEK SHERRET/ Ja 5 duelet e “FERRIT” mes Interit dhe Juventusit

Delo.autor

“Catalunya Radio” zbulon klubin e ri të Iniestas

Sadik.Autor

Leave a Comment