REKORD ABSOLUT/ Çmenduria e sulmuesit algjerian, shënoi 7 GOLA për 47 MINUTA (VIDEO)

Mund të mos jetë një lojtar i njohur, por Baghdad Bounedjah ka hyrë në histori pasi ka shënuar shtatë gola për 47 minuta në kampionatin e Katarit.

Kampionati i Katarit është një nga kampionatet më pak të njohur në arenën e futbollit, por në fundjavë ka dhuruar spektakël, duke thyer një rekord të ri. Gjithçka ka ndodhur në ndeshjen Al-Saddit- Al-Arabi. Vendasit kanë fituar me rezultatin tenistik 10-1. Përveç rezultati ajo që ra në sy në këtë ndeshje ishte forma e sulmuesit algjerian, Baghdad Bounedjah, i cili shënoi plot shtatë gola në 47 minuta.

Golin e parë sulmuesit 27-vjeçar e shënoi në minutën e 43-të të ndeshjes, ndërsa gjashtë golat e tjerë u shënuan në pjesën e dytë, në minutat 47′, 50′, 62′, 64′, 72′ dhe 89′. Te ekipi i Al-Sadd luan edhe legjenda spanjolle, Xavi, por edhe spanjolli tjetër Gabi. Duhet thënë që rekorde të tilla mund të realizohen vetëm në kampionate të tilla.