Futboll

FIFA nis hetimet ndaj tifozerisë ruse për kore raciste ndaj futbollistve Francez

Pavarësisht që ishin në kuadrin e një miqësoreje, tifozët rus nuk kanë reshtur së ofenduari lojtarët francez për shkak të ngjyrës së lëkurë.

Ministri francez i Sportit Laura Flessel kishte kërkuar veprim të “unifikuar” për të hequr dorë nga racizmi në futboll pas raportimeve se Paul Pogba dhe Ousmane Dembele u abuzuan gjatë ndeshjes në Shën Petersburg, ndërsa Futbolli kundër Racizmit në Evropë (FARE) kishte kërkuar një hetim të FIFA-s.

FIFA po mbledh informacionet dhe provat e mundshme në lidhje me incidentin diskriminues të raportuar në media, përfshirë atë nga vëzhguesi i FARE i cili ishte i pranishëm në lojë“, tha një zëdhënës i FIFA-s.

Sipas agjencisë franceze të lajmeve AFP, mesfushori i Manchester United, Paul Pogba,  i cili shënoi një gol dhe dha asistin për një tjetër dhe sulmuesi i Barcelonës, Dembele ishin pjesë e koreve raciste të tifozëve rus.

Related posts

Ancelotti: “Arsenal? Varet nga oferta…”

Sadik.Autor

BARCELONA MBETET “THATË”/ Talenti i Ajaxit në “radarët” e Tottenhamit

Isa.Autor

“KUQEZINJTË” JANË TË PAPARASHIKUESHËM”/ Zaccheroni: Ja si e ka ndryshuar Pioli Milan-in këtë vit

Delo.autor

Leave a Comment