Futboll

Milan – Inter si Oscar: Nominimet për derbin e … Ligës së Kampionëve

Mbrëmje Gala në San Siro. Milan-Inter mund të jetë me vlerën e një sezoni. Kaq shumë yje në fushë dhe dy trajnerë të mëdhenj në stol, një derbi për Oskar.

Qilimi i “kuq” në San Siro është gati për mbrëmjen që mund të drejtojë sezonin e Milanit dhe Interit më 4 mars.

Në të njëjtën ditë do të organizohet edicioni i 90-të Oskar i filmit, por në qendër të vëmendjes, në botën e futbollit, do të jetë derbi i Milanos, vendimtar për garën e vendit të 4-t, i cili ka vlerën e pjesëmarrjes në Ligën e Kampionëve, çka përbën ëndrrën-mani-nevojë për të dyja klubet.

Kujt do t’i përkasë statuja e protagonistit më të mirë? Kush do të shpërblehet për regjizorin më të mirë? Kush do të fitojë çmimin “Acadermy” për filmin më të mirë? Këtu, më poshtë, janë nominimet….

Aktori më i mirë në një rol protagonisti

Katër gola në katër paraqitjet e tij të fundit në Seria A, një lojtar pothuajse i fituar, teksa horizonti blu ka rëndësi.

Patrick Cutrone është ylli i padiskutueshëm i Milanit të rilindur, duke luajtur vetëm simbolikisht me golin e tij të rëndë në derbin e “Coppa Italia”, moment i cili përfaqësonte pikën e kthesës të sezonit të kuqezinjve. Ai është një kandidat për të jetuar rolin e tij të parë si titullar.

Në shtëpinë e Interit, në vend të fytyrës së mbuluar, mund të jetë vetëm Mauro Icardi, duke u kthyer pas më shumë se një muaji ndalesë, raporton Tele Sport.

Ai pritet si shpëtimtar i ekipit të tij. Kapiteni i Interit tashmë e ka vënë nënshkrimin e tij në derbin e parë, me një tripletë historike dhe mund të konsiderohet vetëm antagonisti kryesor për “djallin”.

18 gola në 22 paraqitjet e Seria A, gjithashtu për “bookmakers”, argjentinasi është favoriti për të përfunduar në krye të tabelës së golashënuesve.

Aktori më i mirë mbështetës

Gama e pabesueshme e rezultateve të dobishme të Milanit të Gattusos kalon edhe, dhe sidomos, performancës “së heshtur” të lojtarëve, të cilët, pa marrë hit-titujt, me vazhdimësinë e tyre lejojnë shokët të duken të mëdhenj.

Ky është rasti i Franck Kessie, që u kthye në formë të lartë, pas një periudhe të shkurtër mefshtësie dhe se, gjatë derbit, gjithashtu, mund të përpiqet të marrë vendin e ngjarjes, siç ndodhi në fillim të sezonit.

Kësaj here nuk është i sigurt për një vend titullari në derbi, por, për këtë çështje, që nga ardhja e tij tek Interi, Yann Karamoh kurrë nuk ka qenë i ngarkuar me përgjegjësi. Mund të jetë ai, pra, njeriu i befasishëm i ekipit zikaltër.

Duke luajtur nga minuta e parë, apo duke ardhur nga stoli, mund të jetë ai, bilanci i derbit.

Protagonisti më i mirë si aktore

Siç ka ndodhur me Hilary Swank në vitin 2005, dhënë “pa konkurrentë” për interpretimin në “Million Dollar Baby”, Wanda Nara është padyshim protagonistja femërore e futbollit të Milanos. Jo vetëm “wag””, por shumë më tepër.

Ajo është gruaja dhe agjentja e kapitenit të Interit, ndaj deklaratat e saj, asnjëherë banale dhe ndonjëherë të papërshtatshme, gjithmonë ngjallin diskutime. Vetëm javët e fundit, me bashkëshortin e saj të mbërthyer në “pit stop”, për shkak të një dëmtimi, Wanda ka folur për veten me disa referenca në merkaton e transferimit, jo shumë të vlerësuara nga tifozët e Interit.

Efektet më të mira të veçanta

Suso është në formë të shkëlqyer, Perisic është duke përjetuar një periudhë dobësie. Të dy, megjithatë, janë në gjendje për të ndryshuar fatin e garës me një lojë, një përshpejtim, një driblim. Dhe atyre, që të dy trajnerët iu besojnë pjesën “irracionale” të ndeshjes. Suso, tre gola të fundit në tri derbet e luajtura në kampionat, do të përpiqet për t’u konfirmuar si “macja e zezë” e kushërinjve të Interit.

Perisic mbahet mend si vendimtar gjatë derbit, që shënoi debutimin e Piolit në stolin e Interit. Ai po përjeton periudhën më të keqe të aventurës së tij italiane dhe, ndoshta për këtë arsye, mund të përfaqësonte efektin e befasisë.

Regjizori më i mirë

Kush do të shpërblehet me çmimin e regjizorit më të mirë? Konkurrojnë dy kandidatë me profile diametralisht të kundërta: nga njëra anë një trajner të ri, i cili në përvojën e tij të parë në një klub të madh mori detyrën me kompetencë dhe personalitet, në një stol të nxehtë dhe që pothuajse dukej në mëshirë të fatit, duke e drejtuar në një rikthim që është i pabesueshëm; tjetri nga njëri prej profesionistëve më të respektuar dhe të listuar në këtë sektor, i cili pavarësisht disa problemeve deri më tani, po i mban zikaltrit në garë për zonën “Champions”. Cili, midis Gattusos dhe Spallettit, do të jetë në gjendje të shfrytëzojë më së shumti aktorët e vet në këtë derbi?

Skenari më i mirë origjinal

“Script”-i i dy sezoneve të mëparshme është absolutisht i denjë për një nominim Oscar, jo në bazë të materialit të botuar më parë. Emocionuese dhe plot mbresa është fitorja 3-2 e Interit në ndeshjen e parë, ku pamë një Mauro Icardi të jashtëzakonshëm, i cili shënoi një “hat-trick” të paharrueshëm për tifozët e Interit.

Po aq emocionues ishte edhe derbi i Kupës së Italisë, i pari i Gattusos, i fituar nga Milani në sajë të golit të nënshkruar në minutën e 104-t nga Patrick Cutrone, një dorëshkrim që ka ndryshuar fjalë për fjalë sezonin e kuqezinjve. Një “thriller”, me një fund të lumtur për “Djallin”.

Karriera Oscar

Nuk është më derbi i së kaluarës. Në epokën e futbollit nostalgjik, refreni kthehet në ngjarjet aktuale, në çdo takim midis Milanit dhe Interit. Në mënyrë të pashmangshme, megjithatë, në shqyrtimin e aktorëve të derbit disa vjet më parë, ju nuk mund të ndihmoni, por të kujtoni disa protagonistë të përjetshëm.

Nga njëra anë, Andryi Shevchenko, lojtari i golave (14) në përplasjen e famshme milaneze. Yll i Milanit dhe idhulli i padiskutueshëm i tifozëve kuqezinj. Nga ana tjetër, “kapiteni i Interit”, Javier Zanetti. Njëri që, edhe pas ndalimit të lojës, në imagjinatën kolektive vazhdon të mbajë “kapelen” e kapitenit. Në këtë kategori, Oscar definitivisht shkon për të dy.

Filmi më i mirë

Do të jetë derbi i Milanit, i aftë për të rifilluar përfundimisht garën e kampionëve, për t’u kthyer në -4 pikë nga kushërinjtë zikaltër, për t’u kthyer fort të besojnë atë që ishte qëllimi i deklaruar i fillimit të sezonit? Apo do të jetë mbrëmja e Interit, prapa një periudhe të përkuljes së fortë, por të vendosur të shpengojë veten në derbi, për të konsoliduar kandidaturën e vet për Ligën e Kampionëve të ardhshme dhe njëkohësisht “t’u presë këmbët” kushërinjve? Do të jetë një “thriller” emocionues, një film (sportivisht) dramatik, apo një histori epike?

Interi e fitoi derbin e parë këtë sezon, 3-2, ndërsa në pesë takimet e fundit në Serie A, Interi ka marrë dy fitore, dy herë kanë barazuar, ndërsa një herë ka triumfuar Milani.

Sfida e fundit mes Milanit dhe Interit është zhvilluar me 27 dhjetor të vitit që lamë pas në kuadër të Kupës së Italisë, ku Milani triumfoi me rezultat të përgjithshëm 1-0 nga të dyja ndeshjet.

Milani dhe Interi përballen të dielën nga ora 20:45 në kuadër të xhiros së 27 në Serie A.

Related posts

PO BËHET VIRALE/ Sulmuesi i Napolit së shpejti do të bëhet baba, por tifozët bëjnë meme emrin e fëmijës (FOTO)

Delo.autor

BARCELONA-LIVERPOOL/ Suarez ndëshkon “Të Kuqtë”, ja goli (VIDEO)

Delo.autor

U THA SE SPIUNONTE STËRVITJEN E PERUSË/ Trajneri Brazilit Tite betohet mbi akuzat: Nuk e kam bërë…

Delo.autor

Leave a Comment