Futboll Sport

Formacionet zyrtare/ Në Durrës luhet i gjithë sezoni

Kategoria Superiore do të mbyllë javën e 29-të me ndeshjen ndërmjet Teutës dhe Vllaznisë. Takimi ky që do të luhet prej orës 19:00, në stadiumin “Niko Dovana”. Sfida mes durrsakëve dhe shkodranëve është shumë e rëndësishme për vazhdimësinë e kampionatit, pasi të dy ekipet janë në luftë për mbijetesë. Teuta ndodhet në vendin e 9-të me 30 pikë, ndërsa Vllaznia ndodhet në vendin e 8-të me 33 pikë. Kjo sfidë do të përcaktojë shumë për mbijetesën, pasi një fitore e vendasve bën rokadë në formacion, ndërsa një fitore e shkodranëve i bën të marrin frymë lirshëm, pasi kalojnë dhe Kamzën në renditjen e klasifikimit.

Të dy skuadrat kanë publikuar formacionet zyrtare për ndeshjen e mëvonshme. Skuadra  e Teutës me në krye trajnerin Gentian Mezani ka preferuar një skemë 4-3-3. Ekipi vendas do të luajë në sulm me Çyrbjen, Latifin dhe Ribajn. Trajneri Ernest Gjoka u është përgjigjur bregdetarëve me të njëjtën skemë, pasi ka preferuar Sukajn dhe Ribajn së bashku, ndërsa Likën nga krahu tjetër. Përformancat e mira të Ribajt kanë bërë që futbollisti të luajë nga minuta e parë duke ulur në stol mesfushorin tjetër Erald Çinarin.

Kjo sfidë mbijetese është shumë e veçantë për Arsid Krujën dhe Esin Hakajn, dy shkodranët do të jenë përballë ekipit të qytetit të tyre. Në skuadrën e Vllaznisë nuk ka asnjë futbollist me origjinë nga Durrësi. Kjo ndeshje mund të sjellë emocione të forta, pasi të 3 ndeshjet e mëparshme mes të dy ekipeve kanë prodhuar gjithmonë gola. Të shohim dhe të presim se kush do të fitojë sfida premton shumë. /EDS 

Kategoria Superiore, java e 29-të

Teuta – Vllaznia

Stadiumi “Niko Dovana”, Durrës, ora 19:00

Teuta: Moçka, Gjorgjevski, Bilali, Hrkac, Hakaj, Dedic, Hila, Beqja, Çyrbja, Latif, Alhasan. Tr. Gentian Mezani
Vllaznia
: Sherri, Gocaj, Orelesi, Berisha, Mersini, Tafili, Krymi, Vucaj, Lika, Sukaj, Ribaj. Tr. Ernest Gjoka.
Gjyqtarë:  Jude Amin Utulu, Kristofer Frakalanca, Shahon Kaleja

Related posts

“Franca ekip anti-futboll, më mirë sikur të kishim humbur ndaj Brazilit”

Sadik.Autor

Del Bosque kritikon Ronaldon/ Fjalët e portugezit ishin të papërshtatshme

Sadik.Autor

DIKUR EMBLEMË E ATLETICOS/ Ish-kapiteni gati për rikthimin në Madrid!

Delo.autor

Leave a Comment