Futboll Premier League Sport

Rekordi i pabesueshëm që ka thyer Otamendi në Premier League

Nicolas Otamendi ka thyer rekordin për numrin e pasimeve të kompletuara në një sezon të vetëm të Premier League.

Qendërmbrojtësi i Manchester City-t, i përzgjedhur në Ekipin e Vitit të Premier League, ka regjistruar 2,902 pasime, më shumë se çdokush tjetër që kur kjo lloj statistike ka filluar të regjistrohet në 2006.

Ai ka eklipsuar rekordin e mëparshëm të Cesc Fabregas në 2015/16 me 2,829 pasime.

Duke parë arritjen e madhe të Otamendi, me pesë ndeshje akoma të mbetura të sezonit aktual, ai pritet të thyejë barrierën e 3,000 pasimeve brenda një sezoni.

Manchester City tashmë e ka fituar titullin e Premier League, por nuk pritet që Pep Guardiola të mos e aktivizojë qendërmbrojtësin i cili ka qenë një nga pikat kyçe të ekipit këtë sezon.

Related posts

Neymari kthehet nga lëndimi dhe shënon super gol kundër Kroacisë (VIDEO)

Sadik.Autor

LAÇI-KUKËSI/ I mjaftojnë 7 minuta lojë, Malota realizon një SUPER GOL me kokë ndaj “Verilindorëve” (VIDEO)

Delo.autor

DHURATA DHE LUMTURI/ Shaqiri dhe Salah surprizojnë fëmijët për Krishtlindje (VIDEO)

Delo.autor

Leave a Comment