Futboll La Liga Sport

Valverde: Kam një kontratë dhe jam i lumtur këtu, por…

Eliminimi nga Champions League solli kritika të mëdha, madje e ardhmja e trajnerit Ernesto Valverde u vu në diskutim në “Camp Nou”, por suksesi i dyfishtë (fitimi i titullit çështje ditësh), ka kthyer qetësinë dhe Josep Maria Bartomeua ka garantuar vazhdimin e tij këtë javë. Trajneri është më i qetë pas deklaratës së presidentit, por me siguri të bëjë mirë punën e tij: “Unë nuk kam asnjë dyshim, se puna e trajnerit diskutohet në çdo mënyrë, por kam një kontratë për vitin e ardhshëm dhe jam i lumtur këtu. Unë nuk e di se çfarë mund të ndodhë nesër, por kam një kontratë në fuqi dhe ne shpresojmë ta mbyllim kampionatin nesër. Ne jemi shumë të ngazëllyer për të fituar kampionatin këtë të sielë. Kur e fitoni, mendoj se duket e lehtë, por pas teje ka shumë momente të vështira”, tha Valverde.

Megjithatë suksesi i dyfishtë fillon edhe zbehet disi në qoftë se Real Madridi fitoi Ligën e Kampionëve, pavarësisht dominimit në Spanjë: “Vlerësimi varet nga gjithsecili, ne kemi treguar një nivel të lartë duke qenë në krye të La Liga. Ligat e fundit nuk u arritën me këtë hapësirë kohore, ju mendoni se gjithçka do të jetë shumë e ngushtë, por unë nuk dua ta konsideroj të mbyllur, derisa ta arrijmë”, deklaroi ai.

Trajneri gjithashtu lavdëroi kapitenin e tij, Andres Iniesta: “Ai është i pazëvendësueshëm, ai është unik dhe bën atë që nuk mund ta bëjë asnjë lojtar tjetër. Ai i meriton të gjithë vlerësimet që ka marrë”.

Personalisht, ai pranoi që: “Kur vini në një klub si ky, ju testoheni në çdo moment, çdo ditë keni një provim, çdo trajnim, por është një përvojë e jashtëzakonshme dhe shpresojmë se vazhdon të jetë. Kemi përjetuar një gjë të mirë dhe në momente më të vështira, situata të vështira me dëmtime të lojtarëve, por edhe për shkak të situatës politike në Katalonjë. Ne kemi qenë gjithmonë përpara dhe unë jam i lumtur personalisht”, shtoi Valverde.

Related posts

NGA HYSAJ, KUMBULLA E GJIMSHITI/ Zbulohen pagat e lojtarëve shqiptarë në Serinë A

Delo.autor

VLLAZNIA NË KRIZË REZULTATESH/ Tensionet brenda grupit, ja prapaskenat te klubi shkodran

Delo.autor

SERIE A ME RISI NË SEZONIN E RI/ Projektohet formati me 10 ndeshje në orare të ndryshme. Ja detajet…

Delo.autor

Leave a Comment